Najważniejsze etapy rozwoju dziecka

etapy rozwoju dziecka

Każdy człowiek rozwija się przez całe życie, rozwój ten jednak jest najintensywniejszy i najbardziej widoczny z pewnością wśród małych dzieci, a można podzielić go na pewne fazy. Jakie są etapy rozwoju dziecka? Czym się charakteryzują? Ile jest etapów rozwoju dziecka?

Etapy rozwoju niemowlaka – okres noworodkowy – pierwszy miesiąc życia

Przez pierwszy miesiąc po narodzinach mówi się, że dziecko jest w okresie noworodkowym. W tym czasie bardzo intensywnie się rozwija, aby dostosować się do życia poza łonem matki. Mięśnie maleństwa są jednak jeszcze słabe i nie ma w nich zbyt wiele siły, choć często nimi rusza w chaotyczny sposób, czasami próbuje już nawet podnosić główkę do góry, jednak tylko na krótką chwilę. W tym czasie dziecko wciąż ma też słaby wzrok, a komunikuje się głównie za pomocą krzyku. Noworodek przesypia też większą części dni, sen wspomaga jego intensywny rozwój. Jest w stanie spać nawet przez 20 godzin w czasie doby.

Na tym etapie rozwoju niemowlaka dziecko jest w stanie rozpoznawać głos swoich najbliższych, nie ma jednak jeszcze świadomości bycia osobną jednostką. Czuje się wciąż jako jedność ze swoją matką, potrzebuje więc wtedy wyjątkowej bliskości i opieki.

Okres niemowlęcy – od drugiego do dwunastego miesiąca życia

Po ukończeniu pierwszego miesiąca życia nasz maluch zakańcza okres noworodkowy i wkracza w niemowlęcy, który trwa do pierwszego roku życia. Jest to jeden z najbardziej intensywnych etapów w życiu naszych dzieci, właśnie wtedy można zaobserwować ich wyjątkowo szybki rozwój zarówno fizyczny jak i emocjonalny. Niemowlak potrafi między innymi coraz lepiej i na coraz dłużej podnieść główkę, a jego kończyny są coraz mniej podkurczone i stopniowo rozprostowują się. Najważniejsze etapy rozwoju niemowlaka można zaobserwować w:

  • 3 miesiącu  – Wtedy dziecko często jest już wstanie podnieść główkę do góry i podeprzeć się ramionami. Zaczyna próbować obracać się na boki, a także odpychać się nóżkami od ziemi, co jest pierwszą próbą dziecka do przemieszczania się. W tym czasie maluch zaczyna być coraz bardziej ciekawy świata, sięga wiszących rzeczy i chwytać różne przedmioty, a także palce jego bliskich.
  • 6 miesiącu – Niemowlę w tym czasie zaczyna coraz więcej się poruszać, na przykład obracać się wokół własnej osi i pełzać. W tym miesiącu mogą pojawić się pierwsze próby czworakowania. Maluch coraz sprawniej i swobodniej zaczyna też zaciskać piąstki i przekładać przedmioty z rączki do rączki, poza tym może zacząć już gaworzyć i wypowiadać różne sylaby. Jest to też okres intensywnego rozwoju emocjonalnego i psychicznego u dzieci, coraz więcej pamiętają i coraz lepiej rozpoznają nastroje i humory ludzi wokół nich.
  • 8 miesiącu – W tym czasie nasz maluch czyni już znaczne postępy w poruszaniu się. Czworakuje, zazwyczaj potrafi też już samodzielnie stać i siedzieć. Dziecko zaczyna też coraz więcej rozumieć, w tym rozpoznawać swoje imię i reagować na nie.
  • 10 miesiącu – Niemowlę najczęściej potrafi już powiedzieć proste słowa takie jak “mama” czy “tata”, próbuje też coraz więcej mówić, choć zazwyczaj w niezrozumiały dla nas sposób. Maluch jest coraz bardziej świadomy, zaczyna rozumieć na przykład zakazy i niektóre polecenia. Dziecko zaczyna też mniej więcej w tym okresie stawiać swoje pierwsze kroki.

Okres poniemowlęcy – od pierwszego do trzeciego roku życia

Po ukończeniu pierwszych urodzin nasze dziecko oficjalnie przestaje być niemowlęciem, staje się zamiast tego małym dzieckiem. Jest to etap w którym nasza pociecha wciąż bardzo szybko rośnie, jednak tempo wzrostu jest już znacznie wolniejsze niż w okresie niemowlęcym.

W fazie poniemowlęcej nasz maluch wciąż bardzo intensywnie rozwija się ruchowo, jego ręce są coraz sprawniejsze, coraz lepiej też radzi sobie z chodzeniem, zaczyna też biegać. Stopniowo zwiększa się również zasób słownictwa, dziecko rozumie też coraz więcej i coraz lepiej komunikuje się ze światem, choć mogą pojawić się również dość duże chwiejności emocjonalne. Pojawiają się też już wszystkie ząbki mleczne, w mniej więcej tym czasie maluch powoli oducza się również korzystania z pieluszek.

Okres przedszkolny – od czwartego do szóstego roku życia

W tym czasie dziecko zaczyna ponownie szybciej rosnąć, doskonali też swoją mowę i umiejętność poruszania się. Jest coraz bardziej świadome otaczającego je świata i wciąż bardzo nim zaciekawione. Pod koniec tej fazy życia dziecka potrafi też już płynnie porozumiewać się potoczną mową.

Okres szkolny – od siódmego do szesnastego roku życia

Jest to etap w którym dziecko rośnie już wolniej, wzrost nie jest tak intensywny jak we wcześniejszych fazach jego życia. Coraz bardziej zaczyna też kształtować swoją indywidualność, osobowość, jest coraz bardziej świadome tego kim jest. W tym czasie następuje też zmiana uzębienia mlecznego na stałe.

Okres młodzieńczy – późne etapy rozwoju dziecka

To czas w którym nasze dziecko staje się już nastolatkiem. Ten etap rozwoju dziecka zaczyna się od uzyskania dojrzałości płciowej, a kończy, gdy następuje już zahamowanie wzrostu ciała. Nastolatek zaczyna też wtedy nabierać bardziej kobiecych lub męskich rys twarzy, zachodzą spore zmiany również w budowie ciała. Jest to często dość problematyczny etap dla rodziców, ze względu na coraz silniejszą świadomość ich dzieci, a także nadmierną nadwrażliwość i zmienny nastrój, który często spowodowany jest wyjątkowymi burzliwymi w tym czasie hormonami.

 

Skomentuj ten wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *