Śmieszne zabawy z chustą animacyjną

zabawy z chustą animacyjną

Zabawy z chustą animacyjną dla dzieci cieszą się coraz większym zainteresowaniem, zwłaszcza w przedszkolach. Wydaje się więc, że dobrze byłoby dowiedzieć się czegoś na temat tej formy rekreacji. Na pewno warto poznać zalety zabaw z chustą, a nie tylko konkretne propozycje zabaw z nią. Wówczas będzie można określić, czy taka forma rekreacji ma szansę spodobać się naszym pociechom.

Zalety zabaw z chustą animacyjną

Zabawy z chustą animacyjną posiadają sporo zalet. Przede wszystkim, zdecydowana większość z nich jest prosta do przeprowadzenia. Nieskomplikowane formy rekreacji są dobrym wyborem dla najmłodszych, którzy mogliby nie poradzić sobie ze zrozumieniem zasad trudnych zabaw. Kolejnym atutem zabaw z chustą jest to, że służą one integrowaniu grupy. Jest to szczególnie ważne, jeśli grupa dzieci dopiero zaczyna się ze sobą zapoznawać. Chusty animacyjne może wykorzystać nie tylko wychowawca przedszkolny czy rodzic, ale również animator na kolonii czy półkolonii.

Propozycje śmiesznych zabaw z chustą

Zabawy z chustą animacyjną w przedszkolu czy na kolonii mogą być przeprowadzone w różny sposób. Na uwagę na pewno zasługują zabawy służące integrowaniu grupy takie jak „zaspa” czy „któż tak jak ja?”. Dobrym pomysłem może okazać się również przeprowadzenie zabaw o nazwach „sztorm” czy „kolorowa sałatka”.

Zaspa

Jeśli chodzi o integracyjne zabawy z chustą animacyjną, na wyróżnienie zasługuje zaspa. Jest ona przeznaczona dla co najmniej kilkorga dzieci. Zadaniem kilku z nich będzie trzymanie chusty animacyjnej, natomiast reszta ma biegać po sali. Kiedy opiekun zagwiżdże lub klaśnie w dłonie, dzieci które biegały muszą przykucnąć. Te, których zadaniem było trzymanie chusty, nakrywają nią jedno z dzieci. Reszta musi spróbować zgadnąć, na którego z uczestników zabawy spadła „śnieżna zaspa”.

Któż tak jak ja?

Jest to jedna z prostszych zabaw z chustą animacyjną, które integrują grupę przedszkolną. Dzieci biorące w niej udział trzymają chustę i delikatnie ją poruszają. Jedno z nich zadaje pytanie rozpoczynające się od słów „któż tak jak ja…”. Pełne pytanie może brzmieć na przykład: „Któż tak jak ja ma długie włosy?. Gdy pytanie już padnie, wszystkie osoby, które odpowiedziałyby na nie: „ja!”, przebiegają pod kolorową chustą i zajmują inne miejsce. Osoba, która zrobi to jako pierwsza, zadaje kolejne pytanie.

Sztorm

To dobra zabawa z chustą animacyjną, gdy nie ma zbyt dużo czasu. Dzieci trzymają kolorową chustę i wachlują nią, a prowadzący umieszcza na niej rozmaite przedmioty. Mogą być to na przykład spinki, kredki, jak również kolorowe kulki z bibuły. Zadaniem przedszkolaków jest niedopuszczenie do tego, aby cokolwiek spadło z chusty.

Kolorowa sałatka

Zabawa ta bywa także określana mianem „sałatki owocowej”. Każda z barw chusty animacyjnej symbolizuje inny owoc. Każde dziecko biorące udział w zabawie musi usiąść na innym fragmencie chusty. Następnie, opiekun wypowiada nazwę jakiegoś owocu. Jeżeli jego kolor odpowiada kolorowi fragmentu chusty, który zajmuje dziecko, musi ono obiec chustę dookoła i powrócić na pierwotne miejsce. Jeśli tego nie zrobi, odpada z zabawy. Jeżeli opiekun wypowie hasło „kolorowa sałatka” lub „sałatka owocowa”, wszystkie przedszkolaki muszą obiec chustę dookoła.

 

 

Skomentuj ten wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *