Sprawdzone zabawy integracyjne

zabawy integracyjne

Ważnym zadaniem dla opiekunów dzieci i młodzieży jest ich integrowanie. W zależności od wieku dziecka, będzie ona przebiegała nieco inaczej, ale im artakcyjniejszy sposób tym lepiej. Dzieci najlepiej integrują się poprzez różnego rodzaju zabawy, przy których wesoło mogą spędzić czas, nawet nie zauważając, że służy ona nie tylko do celów rozrywkowych, ale też społecznych. Takie zabawy to m.in. zgadywanka “Kim jesteś”? czy gra w siatkonogę.

Zabawy w parach

 

Najlepsze zabawy integracyjne dla dzieci to są takie, gdzie panują proste zasady i każdy może sobie w nich poradzić. Najprostsze do przeprowadzenia dla opiekunów czy pedagogów to takie, gdzie nie trzeba zbyt wielu akcesoriów, ale warto też czasami urządzić takie, gdzie dzieciami mogą się pobrudzić. Jest wiele zabaw znanych od pokoleń. Pierwszą propozycją zatem będzie znany nawet dorosłym bieg z balonami, gdzie dzieci stają do siebie plecami, trzymają jednocześnie balon i muszą z nim jak najszybciej dobiec do mety. Przy okazji takiej zabawy można trochę porywalizować, ale też ćwiczyć koordynację ruchową i współpracę w parach. Dobrze znaną grą jest też tak zwana gra w butelkę, gdzie dzieci siedzą w kole i obracają butelką. Osoba, która zostanie wskazana odpowiada na pytanie, albo ma wyzwanie do wykonania.

 

Takie zabawy integracyjne dla dzieci, gdzie nie trzeba dużej ilości sprzętu, często są dla nich atrakcyjne. Dlatego kapsle to zabawa łatwa i zarazem prosta do zorganizowania. Zadaniem uczestników jest popchnąć na linię mety swój kapsel jak najszybciej. Można na przykłąd ustalić, że robi się to tylko pstryknięciem albo dmuchnięciami w kapsel.

Popularna zabawa “Kim jesteś”?

 

Starsze dzieci, nastolatki i młodzież już preferuje innego rodzaju zabawy, często trudniejsze niż takie dla dzieci. Mimo tego nadal chcą, aby było sporo śmiechu. Jedną z propozycji może być zgadywanka o nazwie „Kim jesteś”. Uczestnicy dostają karteczkę z nazwą/nazwiskiem znanej lub fikcyjnej osoby i przyklejają ją na czoło (do ustalenia jakiego typu postaci to będą), a reszta ma zadawać pytania, na które odpowiedź to „tak” lub „nie”, aby osoba z karteczką zgadła jaką postacią jest. Najlepiej jest zabawę przeprowadzić w dwóch drużynach. Zabawy integracyjne dla młodzieży pozwolą im na chwilę relasku.

Siatkonoga

 

Zabawy integracyjne bardziej ruchowa, to na przykład gra w siatkonogę. Zawiesza się nisko siatkę na środku, dzieli się uczestników na dwie drużyny i odbija się balon jak w siatkówce, ale za pomocą nogi. Nie można przy tym używać rąk. Jeśli chcemy trochę pogłówkować i odpocząć ruchowo, możemy zorganizować zabawę w zgadywanie piosenek. Jedna osoba z drużyny pierwszej ma zanucić fragment piosenki, a druga osoba z drużyny przeciwnej spróbować odgadnąć co to za utwór. Inna ciekawa zabawa nosi nazwę hasło. Dzieli się uczestników na dwie drużyny i ustawia się ich w rzędzie. Osoba prowadząca podaje hasło osobom, które stoją w rzędzie jako pierwsze. Trzeba to hasło przekazać poprzez napisanie go palcami na plecach kolejnej osobie. Wygrywa drużyna, która poda prawidłowe hasło.

Skomentuj ten wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *