Na czym polega praca opiekuna w żłobku?

praca w żłobku

Żłobki to coraz bardziej powszechne i popularne miejsca dla maluchów. Przez co powstaje ich coraz więcej, a w konsekwencji jest większy popyt na zawód opiekuna w żłobku. Placówki te zapewniają opiekę nad dziećmi, funkcjonują o stałych porach dnia, a praca w nich umożliwia łączenie życia zawodowego z prywatnym.

Kto może zostać opiekunem w żłobku ?

Aby pracować w żłobku, należy być osobą pełnoletnią, otwartą, cierpliwą, komunikatywną, niekaraną, lubiącą dzieci i oczywiście mająca odpowiednie kwalifikacje  Trzeba mieć odpowiednią wiedzę z zakresu psychologii, biologii czy opieki nad dziećmi. Taka osoba musi odbyć 280-godzinne szkolenie, z czego co najmniej 80 godzin w formie praktycznej pod nadzorem kwalifikowanego opiekuna w żłobku. Takiej pracy mogą się podjąć osoby, które ukończyły np: pedagogikę opiekuńczo-wychowawczą, edukację wczesnoszkolną, położnictwo czy pielęgniarstwo. Jeżeli nie masz takiego wykształcenia to nie koniec świata. Można odbyć kurs opiekuna w żłobku. Najpopularniejsze są kursy e-learningowe. Dzięki takiej formie możesz zaoszczędzić czas i pieniądze nie wychodząc z domu. Wiedza, którą zdobędziesz, jest zgodna z wymogami MPiPS (Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej). Oznacza to, że materiał dydaktyczny jest taki sam jak materiał realizowany na kursach stacjonarnych. Jakie kompetencji uzyskuje osoba po takim kursie ? Posiada ona umiejętności i wiedzę z zakresu: znajomości funkcjonowania żłobka, sprawowania pełnej opieki nad dziećmi, planowania i organizowania różnych zabaw rozwijających dzieci do lat 3, radzenia sobie ze stresem, rozwiązania problemów dzieci i radzenia sobie w sytuacjach problemowych, wykonywaniu zabiegów pielęgnacyjnych i higienicznych.

Jak wygląda praca opiekuna w żłobku ?

Opiekun w żłobku to nie praca dla każdego. Jest to bardzo odpowiedzialne stanowisko, które wymaga masę cierpliwości. Często się zdarza, że jedna opiekunka musi zajmować się nawet kilkunastoma dziećmi. Dlatego ważna jest odpowiednia organizacja, aby każdy z dzieci miał opiekę, uwagę i wsparcie. Opiekun zajmuje się karmieniem, zabawą, higieną czy układaniem maluchów do snu. Musi także organizować zabawy, w których aktywnie uczestniczy: śpiewanie, czytanie, prace muzyczne i plastyczne. Dają one możliwość odpowiedniego rozwoju niemowlaków. Oprócz tego taka ‘ciocia’ uczy ich jak prawidłowo myć zęby, rączki lub jak poprawnie korzystać z nocnika. Pracownik żłobka musi być spostrzegawczy czy dziecko się dobrze czuje lub, czy nie pojawia się jakaś choroba. Każdy opiekun ma wsparcie psychologa, pielęgniarki czy nawet logopedy. Warto się więc zastanowić ile zarabia opiekun w żłobku. Tak naprawdę jest to uzależnione od wielu czynników, głównie od posiadanego doświadczenia i kwalifikacji, ale nie tylko. To, czy pracujesz w żłobku prywatnym i państwowym także ma znaczenie. Państwowy żłobek jest zamknięty w okresie wakacyjnym, a prywatny czynny jest cały rok. Plusem pracy w państwowej placówce są liczne dodatki np: trzynastka. Średnie wynagrodzenie wynosi od 2620 zł do 3300 zł brutto. Biorąc pod uwagę, że najczęściej pracuje się 40 godzin tygodniowo.

 

Skomentuj ten wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *