Zabawy plastyczne: bombka

bombka

Czas świąteczny w przedszkolu to czas intensywnej pracy nad przedstawieniami oraz dekoracjami. Przez pokolenia dzieci uczone były, w jaki sposób małymi rączkami mogą wykonać ozdoby na choinkę. Najatrakcyjniejsze dla dzieci i ich rodziców są przedszkolne prace plastyczne, tzw. bombki, przestrzenne, które są lepiej widoczne na drzewku świątecznym.

Jedną z takich dekoracji jest bombka styropianowa ozdobiona przez dzieci w przedszkolu. Do jej wykonania trzeba zakupić bombki styropianowe oraz klej magik, brokat, brokat w kleju, farby, pędzelki, naklejki kryształki, cekiny i wiele innych. Bombka praca plastyczna –  przedszkole to najlepsze miejsce na jej przygotowanie.

Bombka styropianowa z brokatem

Do wykonania wersji pierwszej pracy plastycznej, bombki przestrzennej, potrzebujemy klej w tubce i brokat sypki. Bombkę smarujemy klejem, a następnie posypujemy brokatem i zostawiamy do czasu wyschnięcia kleju. Drugi sposób polega na wykorzystaniu brokatu w kleju, dzięki czemu jednocześnie nakładamy klej i brokat. Naszą pracę odstawiamy do wyschnięcia. Brokat będzie bardziej widoczny w przypadku bombki wykonanej w technice pierwszej.

Farbowana bombka styropianowa

Tego typu bombka, jako przestrzenna praca plastyczna do wykonania w przedszkolu, polega na pokryciu styropianowej bombki farbami i odłożeniu do czasu wyschnięcia. Najmłodsze dzieci mogą malować rączkami, używamy do tego farb w tubie, co jednocześnie połączy realizacje pracy plastycznej z symulacją sensoryczną. Starcze dzieci mają umiejętność operowania pędzlem, więc możliwe jest nawet namalowanie wzorów na bombce. Do wykonania pracy plastycznej typu bombka farbowana przydatne będą np.kijki do szaszłyków, za które dzieci będą mogły trzymać swoją pracę podczas malowania.

Bombka jak choinka

Najciekawszym sposobem, ale też dedykowanym głównie dla najstarszych dzieci, jest ozdabianie styropianowej bombki drobnymi elementami. Świetnie sprawdzają się naklejki przypominające kryształki, pomponiki, cekiny, guziki, koraliki, kawa, ziarna, a nawet przyprawy. Ozdoby umieszczamy na bombce przy użyciu kleju (wyjątkiem są naklejki). Bombkę pracę plastyczną można też wysmarować klejem, obsypać solą, a następnie farbować pędzelkiem zanurzonym w farbie. Wystarczy dotknąć delikatnie, a sól sama wchłonie farbę.

Możliwości przygotowania w przedszkolu bombki styropianowej jako przestrzennej pracy plastycznej, którą dzieci mogą wręczyć rodzicom w ramach świątecznego prezentu, są nieskończone. Wystarczy kupić bazę i rozejrzeć się po domowych szafkach lub po zasobach przedszkolnych, a każda bombka będzie unikatowa. Udanej zabawy przy tworzeniu bombki – pracy plastycznej w przedszkolu!

 

Skomentuj ten wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *