Wesołe zabawy dywanowe

zabawy dywanowe

Odpowiedni rozwój dziecka jest bardzo ważny, dlatego też trzeba tak dopasować różnego rodzaju zabawy, aby dziecko mogło się dzięki nim uczyć. Warto też wspomnieć, że szczególnie w przedszkolach świetną formą nauki są wesołe zabawy dywanowe. Dobrze jest zatem bliżej dowiedzieć się, na czym polegają takie zabawy i jakie mają one zalety.

Czym są zabawy dywanowe w przedszkolu?

Zabawy dywanowe dla dzieci w przedszkolu mają na celu przede wszystkim:

  • wprowadzenie dzieci w relaks po posiłku,
  • uspokojenie grupy,
  • urozmaicenie zajęć,
  • pogłębieniu i zdobyciu nowych umiejętności.

Dobrze jest także wspomnieć, że tego rodzaju zabawy są prowadzone przy użyciu kolorowych dywanów oraz takich, które mają różne wzory geometryczne czy też literki. Tym sposobem dzieci mogą się uczyć alfabetu czy też poznawać literki za pomocą świetnej zabawy. Co więcej, to zabawy te odbywają się w grupie, dzięki czemu dzieci mogą razem współpracować oraz także ćwiczą swoją cierpliwość. Warto też podkreślić, że wszystkie zabawy, które są prowadzone w przedszkolu, są także dostosowane do wieku oraz możliwości każdego dziecka w grupie.

Jakie zabawy dywanowe w przedszkolu można prowadzić?

Dobrze jest dostosować zabawy dywanowe dla dzieci tak, by każdy uczestnik grupy mógł swobodnie z nich korzystać. Obecnie bardzo popularne są takie zabawy dywanowe w przedszkolu jak:

  • Jeż – polega to na tym, że dzieci siedzą w kole, a w środku jest jedno wybrane dziecko bądź nauczyciel i dzieci powtarzają, to co robi osoba w środku koła, tym sposobem ćwiczą między innymi swój refleks,
  • Studnia – dzieci są umieszczone w kole na dywaniku i nauczycielka w środku podaje jedną liczbę lub literkę czy też zdanie i dzieci ją powtarzają. Dzięki temu mogą nauczyć się w szybki sposób nauczyć alfabetu lub pogłębiają umiejętność liczenia.

Warto też wspomnieć, że obecnie są dywany z różnymi motywami: liczby, literki, zwierzaki, co niesamowicie ułatwia naukę dzieci alfabetu oraz liczb czy zwierząt bądź roślin. Dzięki temu dzieci będą kojarzyć naukę z czymś przyjemnym i bez problemu poddadzą się tym ćwiczeniom poprzez zabawę.

Warto też wspomnieć, że zabawę dywanową można także kontynuować w domu wraz z dzieckiem w trakcie ferii czy też wakacji, dzięki czemu dziecko nie będzie miało przerwy w nauce.

 

Skomentuj ten wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *