Puchaty czyścioszek - konkurs

Puchaty czyścioszek - konkurs


Akcja Zdrowo i Sportowo połączyła swoje siły wraz z firmą Velvet  i dbając o higienę dzieci oraz wyrabianie prawidłowych nawyków ogłoszono konkurs dla uczestników program Zdrowo i Sportowo. Zadaniem uczestników jest przeprowadzenie Dnia Higieny Velvet, wysłanie relacji, pracy konkursowej dziecka/dzieci oraz krótkiej ankiety skierowanej dla nauczycieli. Zwycięzcy otrzymają zestaw misiów dla całej klasy lub grupy przedszkolnej. 

Regulamin, przydatne materiały do przeprowadzenia zajęć i szczegóły konkursu znajdziecie na stronie zdrowoisportowo.edu.pl

 
Dzień Pluszowego Misia - scenariusz zajęć z udziałem rodziców

Dzień Pluszowego Misia - scenariusz zajęć z udziałem rodziców

Dzień Pluszowego Misia to dobra okazja do zorganizowania zajęć popołudniowych z udziałem rodziców. W zeszłym roku miałam możliwość zorganizować zajęcia dla dzieci 3-letnich i ich rodziców, była to szansa na lepsze poznanie, ale przede wszystkim dobra zabawa, pełna śmiechu i radości. 


„Dzień Pluszowego Misia"
scenariusz zajęć z udziałem rodziców  

Cele ogólne:
  • kształtowanie u dzieci umiejętności współdziałania w sytuacjach zabawowo- zadaniowych,
  • rozwijanie więzi z rodziną poprzez wspólne uczestniczenie w zabawach i ćwiczeniach,
  • aktywne włączanie rodziców w życie przedszkola poprzez udział w zajęciach otwartych.

Cele szczegółowe:
Dzieci:
  • biorą aktywny udział w zabawach z udziałem rówieśników i rodziców,
  • potrafią wypowiadać się na zadany temat, 
  • doskonalą percepcję słuchową i wzrokową, 
  • biorą udział w zabawach naśladowczych, 
  • poznają różne techniki plastyczne, 
  • doskonalą małą i dużą motorykę, 
  • rozwijają poczucie rytmu, 
  • pogłębiają uczucia miłości i przywiązania do rodziców.

Metoda: czynna, oglądowa, słowna

Formy: grupowa, zbiorowa, indywidualna

Środki dydaktyczne: pluszowe misie, rekwizyty do opowieści ruchowej, płyty CD z utworami piosenek i zabaw, chusta animacyjna, arkusze papieru z sylwetą misia, flamastry, apaszki, kartki A3, farby, pędzle

Przebieg zajęć:
  1. Iskierka przyjaźni – powitanie dzieci i rodziców
  2. Opowieść ruchowa z wykorzystaniem rekwizytów i elementów dźwiękowych 

Mały miś mieszkał w wielkim lesie, gdzie uwielbiał przechodzić przez strumyk, skakać pomiędzy kamieniami, a w wolnej chwili odpoczywał słuchają śpiewu ptaków. Pewnego dnia wyruszył w podróż pociągiem. Pierwszy raz zobaczył miejsce inne niż las, pewnie zastanawiacie się gdzie dotarł? Odwiedził miasto, które było pełne dziwnych, ale i ciekawych rzeczy. Po ulicach jeździły samochody, trąbiły klaksony, a wysoko na niebie latały samoloty. W mieście było wiele ulic, dlatego miś chodził i chodził. Zatrzymywał się, rozglądał i znowu chodził i chodził wysoko podnosząc swoje łapy. Nagle zaczął padać deszcz, miś schował się pod daszkiem i zatęsknił za swoim domem. Pobiegł szybko na dworzec skąd odjechał pociągiem. Był taki szczęśliwy, że znów usłyszał śpiew ptaków, aż z radości zaczął gonić motylka. Biegnąc potknął się o pudełko, przeczytał załączoną karteczkę i zaczął losować zadania, które były umieszczone w pudełku:

(każde z zdań było umieszczone w opakowaniu po jajku niespodziance)
a. Zabawa naśladowcza do piosenki „Pewien bardzo mały miś”

Pewien bardzo mały miś
do przedszkola przyszedł dziś
i powiedział mi do uszka,
że najlepiej jest w maluszkach.
Pewien bardzo mały miś
do przedszkola przyszedł dziś
wszyscy bardzo Cię lubimy
popatrz misiu jak tańczymy.

b. „Miś” – wykonanie przez dzieci i rodziców pracy plastycznej przy pomocy farby, bibuły, plasteliny, filcu oraz papieru kolorowego. 

c. „Misiowe puzzle” – układanie puzzli przedstawiających misia. Praca w grupach, układanie puzzli na czas. 

d. Zabawa ruchowa do piosenki „Miś Krzyś”
Jestem sobie gruby misio,
A na imię to mam Krzysio,
Siedzę sobie, nic nie robię,
Jestem sobie gruby misio,
A na imię to mam Krzysio,
Siedzę sobie, nic nie robię,
Tylko gram na kolankach tak…(dzieci i rodzice uderzają dłońmi w kolana)
Tylko tupię, tylko tupię sobie tak….(dzieci i rodzice tupią)
Tylko kląskam, tylko kląskam sobie tak (dzieci i rodzice kląskają językami)
Tylko śpiewam, tylko śpiewam sobie tak: lalalalalalalala (dzieci i rodzice śpiewają)

e. Quiz wiedzy o misiach – zagadki obrazkowe. Rozpoznawanie najbardziej popularnych misiów z literatury i kinematografii dziecięcej. 

f. „Głodny miś” – zabawa rozwijająca małą motorykę. Do zabawy potrzebna jest sylweta misia przyklejona do krzesełka oraz talerz z włóczką. Włóczkę układamy na talerzu a’la spaghetti i przeciągamy przez buzię misia.   

g. „Przyjaciel miś” – zabawa ruchowa ze śpiewem na melodię „Mam chusteczkę haftowaną”
Ja mam misia pluszowego 
i chcę go dać tobie. 
By był twoim przyjacielem 
proszę weź go sobie.  

h. Zabawy z wykorzystaniem chusty animacyjnej. 

3. Ewaluacja zajęć 

4. Wręczenie dyplomów - pobierz i wydrukuj


Gra rodzinna Kalambury - Kapitan Nauka

Gra rodzinna Kalambury - Kapitan Nauka



Kalambury to moja ulubiona gra z dzieciństwa i niestety muszę przyznać, że coraz częściej zapominana. Wielka szkoda, ponieważ uczy kreatywnego myślenia, przełamywania nieśmiałości i w zależności od wariantu w który gramy, pomaga ćwiczyć motorykę małą i dużą, mowę ciała, lub wzbogaca słownictwo, ale przede wszystkim wzmacnia więź. 

Podczas zajęć porannych lub popołudniowych bardzo często gram z dziećmi w kalambury, lecz największą trudność trudność do tej pory sprawiało mi przekazywanie hasła. Trzeba uważać, żeby nikt nie usłyszał, ale i by dziecko dobrze usłyszało hasło. Ucieszyła mnie więc gra rodzinna Kalambury która ten problem rozwiązuje. Propozycja od Kapitan Nauka zawiera 110 kart, które podzielone są na trzy kategorie:
  • narysuj, 
  • pokaż, 
  • opisz. 
Hasła przedstawione w formie ilustracji są czytelne i dobrane do poszczególnych kategorii. Nawet 3-latek poradzi sobie z narysowaniem biedronki, naśladowaniem dźwięku jaki wydaje żaba czy też z pokazaniem małpki. 


Gra rodzinna Kalambury sprawdzi się w warunkach domowych, ale jest również przydatną pomocą dla nauczycieli wychowania przedszkolnego, edukacji wczesnoszkolnej czy też osób pracujących w świetlicach i ośrodkach dla dzieci. 

Grę można zakupić w Empiku, Smyku oraz na stronie internetowej: Kapitan Nauka
Plansze dydaktyczne

Plansze dydaktyczne

Jeż z jabłkiem na kolcach, roześmiane muchomorki, pozaklejane okna kolorowymi kwiatkami, ptaszkami czy też pstrokate firanki i barwne dywany to częsty widok w przedszkolnych salach. Wciąż pokutuje przekonanie, że im więcej, tym lepiej i choć wielokrotnie nie jest to wybór nauczyciela, to nie potrafimy się przeciwstawić i uświadomić otoczenia, że sale są natkane nadmierną ilością stymulatorów. Odeszłam od pracochłonnych dekoracji, które bardziej cieszyły mnie niż dzieci. Stawiam na minimalizm w sali, ponieważ kolorowe zabawki i prace dzieci stanowią najlepszą dekorację, a uzupełnienie stanowią plakaty i plansze. W trakcie przygotowywania sali na nowy rok (przed)szkolny udostępniłam zdjęcia plansz dydaktycznych, które wywołały falę pytań. Pomoce pochodzą ze strony planszedydaktyczne.pl i co ważne każdy nauczyciel znajdzie tam coś dla swoich uczniów. Plansze okolicznościowe, patriotyczne, odnoszące się do poszczególnych przedmiotów w szkole, poradniki, cytaty i wiele innych. 



W sali mam powieszone plansze przedstawiające ilustrowane mapy Polski i świata. Dzieci nie potrafią przejść obok nich obojętnie, zatrzymują się, oglądają i pytają. W kolejnych tygodniach ściana zostanie wzbogacona o planszę z piramidą żywieniową i układem słonecznym - przyznam, że to moja ulubiona plansza, sprawdźcie sami - klik 


   
Poza aspektem wizualnym planszę sprawdzają się również ze względu na:
  • format B2,  
  • atrakcyjną cenę,
  • lekkość, co ułatwia powieszenie plansz np. za pomocą masy mocującej,  
  • część plakatów jest dwustronna, 
  • różnorodność - każdy nauczyciel znajdzie coś dla swojej grupy, 
  • jakość wykonania,  
  • matowe wykończenie, 
  • możliwość przechowywania w tubach, bez ryzyka powstania zagięć, 
  • pobudzanie dziecięcej ciekawości, 
  • działanie profilaktyczne, 
  • rozwijanie wiedzy, zainteresowań, 
  • przekazywanie informacji zgodnie z podstawą programową. 
Niezależnie od tego czy jesteś nauczycielem wychowania przedszkolnego, edukacji wczesnoszkolnej, matematyki, języka polskiego, geografii, historii itd. zajrzyj na planszedydaktyczne.pl i sprawdź w co możesz wzbogacić swój warsztat pracy.   
Dzień Kropki - przedstawienie

Dzień Kropki - przedstawienie


Międzynarodowy Dzień Kropki to moje ulubione święto, nietypowe święto. Rewelacyjny scenariusz przedstawienia pt. "Historia Vashti" stworzyła Dorota Kluska, autorka strony Dorcik i wiersz 


NARRATOR:
Znasz te słowa : "nie dam rady"?
Vashti też je dobrze znała...
Myśląc, że nic się nie uda
Co dzień, w kółko powtarzała
DZIEWCZYNKA VASHTI
Nie dam rady, nie potrafię,
Nic nie umiem narysować.
Nawet nie wiem, jak mam zacząć...
Nawet nie chcę już próbować...
Inni dawno już skończyli,
A ja sama tu zostałam.
Tylko ja i pusta kartka,
Znów nic nie narysowałam....
NARRATOR:
Aż podeszła do niej pani ...
NAUCZYCIEL:
Vashi Czy coś narysujesz ?
VASHTI:
Nie, nie umiem, proszę pani
NAUCZYCIEL:
Może chociaż raz spróbujesz ?
VASHTI:
Nie potrafię, nie chcę więcej !
NAUCZYCIEL:
To zrób kropkę, podpisz potem.
VASHTI:
Ech , no dobrze, choć rysunek
Dla mnie ciągłym jest kłopotem.
NARRATOR:
Zaznaczyła wielką kropkę
Podpis jeszcze zamieściła.
Po czym ze spuszczoną głową
Gdy domu powróciła ...
MAMA:
Hej córeczko ! Już wróciłaś?
Jesteś smutna ...Co się stało ?
VASHTI:
Ja nie umiem nic mamusiu,
Znowu mi się nie udało .
MAMA:
Jeszcze zdążysz się nauczyć
Bądź cierpliwa, bardzo proszę .
VASHTI:
Nie, nie umiem, no i kropka.
I rysować już nie znoszę !
NARRATOR:
A na drugi dzień dziewczynka
Gdy do swojej klasy wchodzi
Widzi ... Obraz ! swój rysunek !
W złotej ramce ! O co chodzi ?!
VASHTI:
W sumie, to ja umiem lepszą
Od tej kropki narysować !
Dużo kartek mam przy sobie
Nie zaszkodzi więc spróbować .
NARRATOR:
I tak z miną uśmiechniętą
Rysowała kropki małe
Kropki czarne, kolorowe
Wszystkie piękne i wspaniałe.
NARRATOR:
I wystawę urządziła,
Wszyscy prace podziwiali !
No i tacy się znaleźli,
Co artystką ją nazwali !
NARRATOR:
Vasthi stała dumnie z boku
Łzę wzruszenia ocierała.
Pomyślała- mogę wszystko !
Jeśli tylko będę chciała !
NARRATOR:
Podszedł do niej mały chłopiec
CHŁOPIEC:
Ja tak nie potrafię ... wcale !
VASHTI:
Spróbuj ! Umiesz i potrafisz !
I wiesz o tym doskonale !
A Ty ?
Może narysujesz ...
Kropkę, a z niej coś innego
I zapewniam Cię ! Z pewnością
Stworzysz coś wyjątkowego !
Powodzenia !
Akcje i wydarzenia w przedszkolu

Akcje i wydarzenia w przedszkolu


Nauczyciele wychowania przedszkolnego bardzo często oprócz projektów i programów poszukują akcji i wydarzeń do których warto dołączyć z dziećmi. Możliwości jest dużo, ponieważ działania te mogą być przedszkolne, ale i na szczeblu lokalnym czy ogólnopolskim. W tym artykule znajdziecie akcje i wydarzenia, w których miałam okazję brać udział, więc śmiało możecie do nich dołączyć, ponieważ są sprawdzone i nie zawierają ukrytych kosztów. 

1. Akcje i wydarzenia na szczeblu przedszkolnym - najlepszą inspiracją będzie kalendarz świąt nietypowych. Kalendarz świąt nietypowych znajdziecie online (klik), przy czym trzeba mieć na uwadze, że dostępne są tam nie tylko dla przedszkolaków. Trzy lata temu na na blogu pojawiała się seria wpisów "Nietypowy miesiąc" - klik, co prawda na grafikach widnieje rok 2016/2017, ale to wciąż aktualne propozycje. Do moich ulubionych nietypowych dni należy:
  • Dzień Kropki, 
  • Dzień Czekolady, 
  • Dzień Kota, 
  • Dzień Kubusia Puchatka, 
  • Dzień Herbaty,
  • Dzień bez śmiecenia, 
  • Dzień Piegów.
2. Akcje i wydarzenia na szczeblu lokalnym - wystarczy poszukać w okolicy instytucji, wykonać telefon i zaproponować współpracę
  • zbieranie plastikowych nakrętek - najłatwiej podjąć współpracę z lokalną fundacją lub osobą prywatną, 
  • kiermasz charytatywny, 
  • zbiórka dla schroniska - zachęcam do niesienia pomocy nie tylko w okresie przedświątecznym,  
  • organizacja spotkań lub przedstawień dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej, 
  • Dom Dziecka, Dom Pomocy Społecznej, Dom dla Samotnych Matek i Dzieci - organizacja zbiórek rzeczy, kolędowanie, przedstawienie, 
  • współpraca z biblioteką.
3. Akcje ogólnopolskie - zakres tematyczny jest bardzo szeroki od pomocy innym po wspieranie środowiska
  • "Wymień stare na nowe" - (klik) wystarczy zebrać 150 zużytych długopisów i placówka otrzyma 50 nowych, 
  • "Góra grosza" - (klik) zbieranie drobnych monet, pieniądze są przekazywane dla dzieci z domów dziecka i rodzin zastępczych, 
  • "Opatrunek na Ratunek" - (klik) zbiórka środków opatrunkowych, 
  • "Klej AMOS" - (klik) zbierz 120 tubek po kleju AMOS, a otrzymasz 30 nowych klejów, 
  • "Bookcrossing" - (klik) dziel się książkami z innymi,
  • "Cała Polska czyta dzieciom" - (klik) rozwój czytelnictwa.  
Pierwsze zebranie z rodzicami w przedszkolu

Pierwsze zebranie z rodzicami w przedszkolu

Wrzesień to czas zebrań z rodzicami, czas który warto wykorzystać na przybliżenie funkcjonowania placówki, procedur, ale i przedstawienie nauczyciela prowadzącego grupę. Dobrze poprowadzone zebranie pozwala uniknąć nieporozumień, dlatego najważniejsze jest przygotowanie nauczyciela. Warto pamiętać, że każda placówka ma swoje wewnętrzne ustalenia, dlatego zebranie może przybrać różną formę np. u mnie w przedszkolu każde zebranie rozpoczyna dyrektor. 

Przed zebraniem:
  1. Przygotuj plan zebrania - przygotuj się do tego punktu z wyprzedzeniem, pośpiech nie pomaga. Napisz plan i wróć do niego po kilku dniach, przerwa pozwoli dostrzec czy wszystko zostało ujęte, co możesz jeszcze dodać. Dzień przed zebraniem omów każdy z punktów, dopisz ewentualne uwagi, które chcesz przekazać.   
  2. Data i godzina zebrania - zawiadom rodziców o zebraniu z odpowiednim wyprzedzeniem.  
  3. Przygotuj notatkę dla rodziców - ktoś się zamyśli, ktoś coś źle usłyszy albo źle zanotują. Do wydrukowanej notatki mogą zawsze wrócić w domu lub np. może się z nią zapoznać drugi rodzic, który na zebraniu nie był. 
  4. Przestrzeń - przygotuj salę. Coraz częściej spotykam się z krzesełkami ustawionymi w kręgu, takie ułożenie podczas zebrania pozwala na budowanie relacji partnerskiej rodzic-nauczyciel. Jednak dla mnie rozwiązanie nie jest praktyczne, ponieważ rodzic ma trudność z notowaniem, uzupełnianiem dokumentacji, poza tym dla wielu osób takie ułożenie kojarzy się np. z terapią AA. Można zatem ułożyć ławki w "U" lub "L" i wówczas rodzice mogą swobodnie notować, nie oglądają pleców innego rodzica, a nauczyciel z każdym rodzicem może utrzymywać kontakt wzrokowy.
  5. Koszyk z długopisami - przygotuj kilka zapasowych długopisów dla rodziców oraz kartki do notowania dla osób, które zapomniały ich przynieść. 
  6. Zabawy, ciasto, kawa i herbata - choć atmosfera jest ważna, to uważam, że umiar i szanowanie czasu rodziców jest najważniejsze. Podczas zebrania nie robię poczęstunku, a na zabawy integracyjne jest czas podczas zajęć otwartych, uroczystości. Niektórzy dla przełamania atmosfery wprowadzają zabawy typu "Kim jestem?", proszą o naklejenie karteczki z imieniem. Uważam, że zebranie organizacyjne to zebranie organizacyjne, a tego typu zabawy mogą wzbudzić na samym początku zakłopotanie. Wybór należy do nauczyciela, osobiście wolę zachęcić do dyskusji, bo nie każdy przepada za tego typu zabawami.  
  7. Naturalność - bądź sobą, nie buduj bariery pt. "Ja tu jestem nauczycielem!", bądź otwarty na propozycje rodziców, ale jeżeli coś jest nierealne, to po prostu o tym powiedz.
  8. Nie spóźnij się - nauczyciel powinien czekać na rodziców, a nie rodzice na nauczyciela. Przewietrz salę, otwórz drzwi na oścież i oczekuj na rodziców. 

Poniżej przedstawię przykładowy plan zebrania, w każdym punkcie znajdziecie to na co warto zwrócić uwagę. 

Plan zebrania z rodzicami w roku szkolnym .........

Temat zebrania: Zebranie organizacyjne w grupie "...."
Data zebrania:
Nauczyciel prowadzący: ................ ...............  

Przebieg zebrania: 
  1. Powitanie rodziców, przedstawienie nauczyciela - imię, nazwisko, stopień awansu zawodowego,  wykształcenie (kierunek, specjalność), warto podkreślić wartościowe szkolenie, które np. daje uprawnienia trenerskie lub do posługiwania się jakąś metodą. Pomijam kwestie osobie, niektórzy nauczyciele mówią o stanie cywilnym, dzieciach - takiej potrzeby nie widzę, jeżeli już to wolę podkreślić co jest moim konikiem w pracy. 
  2. Lista obecności - najzwyklejsza tabelka z kolumną imię i nazwisko dziecka, podpis opiekuna
  3. Wybór protokolanta - najlepiej na bazie planu zebrania przygotować protokół, przy czym warto zostawić w każdym podpunkcie nieco miejsca na ewentualne zapiski protokolanta. Wydrukowana wersja zdecydowanie ułatwi znalezienie ochotnika. 
  4.  Adaptacja - nawet jeżeli w grupie jest tylko jedno nowo przyjęte dziecko to warto omówić ten punkt. Odsyłam do tematu Adaptacja z punktu widzenia nauczyciela
  5. Ramowy plan dnia - godziny otwarcia przedszkola, godziny odbierania dzieci, zwrócenie uwagi w jakie dni jest religia, angielski, gimnastyka korekcyjna, zajęcia z logopedą itd.
  6. Wyprawka przedszkolaka - m.in. zapasowy zestaw ubrań, obuwie zmienne, pasta do mycia zębów, kubek, szczoteczka, piżama i tu wszystko znów zależy od wymagań placówki, w starszych grupach potrzebny będzie również strój na gimnastykę (worek, spodenki, koszulka). Zwrócenie uwagi na konieczność podpisywania rzeczy, pamiętanie o wygodnych ubraniach oraz o ubieraniu dzieci adekwatnie do panujących warunków atmosferycznych. 
  7. Bezpieczny przedszkolak - wprowadzenie do zasad bezpieczeństwa. Uświadomienie rodzicom, dlaczego dzieci nie powinny przynosić do przedszkola takich rzeczy jak: lekarstwa, słodycze i inne produkty spożywcze, kosmetyki, w tym malowidła zabawkowe, zabawki, pieniądze, drogocenne przedmioty. Podczas zebrania proszę również, żeby wymienione rzeczy nie były pozostawiane w szatni, ponieważ są zagrożeniem również dla innych dzieci. 
  8. Dieta w przedszkolu - podkreślenie konieczności przyniesienia zaświadczenia od lekarza w przypadku dziecka wymagającego diety eliminacyjnej. 
  9. System kar i nagród - rodzice powinni zostać poinformowani jaki system kar i nagród funkcjonuje w danej grupie. Pracuję w oparciu o motywację wewnętrzną, więc na pierwszym zebraniu przybliżam jak wygląda ten system motywowania do pracy i dlaczego nie stosuję kar i nagród. 
  10. Podstawa programowa, procedury, statut - nie ma sensu czytania kilkustronicowych dokumentów. Rodzicom przekazuję gdzie dany dokument można znaleźć, a na zebraniu omawiam najistotniejsze elementy jak np. główne elementy podstawy programowej, w tym kompetencje kluczowe, statut przedszkola (szczególne zwrócenie uwagi na zasady przyprowadzania i odbierania dzieci: konieczność upoważnienia osób innych niż rodzice do obioru dziecka, w sytuacji pozbawienia praw rodzicielskich nad dzieckiem jednego z rodziców – konieczność dostarczenia odpowiedniego wyroku sądowego, podjęcie odpowiednich kroków w przypadku nieodebrania dziecka, zwrócenie uwagi na fakt, że dziecko z gipsem nie może przebywać na terenie przedszkola - to już zależy co macie najistotniejszego w swoim statucie), przedstawienie programu wychowania przedszkolnego,przedstawienie procedur w przypadku podejrzenia chorób, wypadku itd. 
  11. Uzyskanie pisemnego potwierdzenia - zgoda na udział w zajęciach z logopedą i pedagogiem, zgoda na udział w zajęciach religii (dzieci 5 i 6-letnie), zgoda na wyjścia i spacery, zgoda na wykonywanie zdjęć i udostępnianie wizerunku dziecka na stronie placówki i Facebook’u.
  12. Pozostałe formalności - RODO, karta z danymi dziecka itd. Punkt 12 i 13 odnosi się do dokumentacji, którą prowadzicie w przedszkolu. Warto natomiast dla każdego rodzica przygotować komplet dokumentów i włożyć do koszulki. Dla mnie jest to ogromne ułatwienie, ponieważ później tylko sprawdzam kompletność i wkładam w odpowiednie segregatory. 
  13. Pakiet edukacyjny - uważam, że rodzice powinni wiedzieć dlaczego nauczyciel wybrał dany pakiet edukacyjny. Przy czym uważam, że w grupie 3-latków powinien rodzicom uświadomić, dlaczego tak małe dzieci nie korzystają z pakietów edukacyjnych. Osobiście w żadnej z grup wiekowych nie pracuję na pakietach edukacyjnych, dlatego ten punkt jest zastąpiony pedagogiką freblowską.
  14. Programy, projekty, konkursy - warto poinformować rodziców do jakich projektów, programów i konkursów dołączycie. Jeżeli dane wydarzenie będzie wymagało zaangażowania rodziców, to właśnie na tym pierwszy zebraniu warto zapytać i poszukać pomocy. Nie masz jeszcze pomysłu do jakich akcji dołączyć? Zajrzyj do wpisu Sprawdzone projekty i programy oraz Projekty i programy (przed)szkolne
  15. Przedstawienie harmonogramu uroczystości - nie jest to kwestia podawania konkretnych terminów, bo to nierealne, ale warto powiedzieć jakie uroczystości planujecie, w jakim miesiącu.  
  16. Opracowanie projektu współpracy z rodzicami - jeżeli planujesz akcje, wydarzenia z udziałem rodziców, to poinformuj, że np. planujesz przybliżyć dzieciom zawód pielęgniarki, lekarza, strażaka etc. i czy są osoby, które dany zawód wykonują i chciałaby przyjść, opowiedzieć coś o swojej pracy albo nietypowej pasji. Jest to również punkt, w którym proszę by zgłaszać dłuższe nieobecności lub np. wydarzenia z życia, które mogą wpływać na funkcjonowanie w grupie.  
  17. Wycieczki - w grupach starszych warto przedstawić swoje plany odnośnie wycieczek. 
  18. Ustalenie formy obchodzenia urodzin - warto ustalić czy dzieci będą przynosiły owoce czy cukierki. 
  19. Ustalenie formy kontaktu z nauczycielem - zawsze przekazuję rodzicom w jakich dniach i godzinach mam dyżur. Nie podaję numeru prywatnego, w ważnych sprawach rodzice mogą dzwonić na numer przedszkolny. 
  20. Wybór przedstawiciela do Rady Rodziców - bardzo często rodzice mają opory przed angażowaniem się w ważne role, dlatego warto przedstawić jakie są kluczowe zadania. 
  21. Pytania rodziców 
  22. Podsumowanie zebrania, pożegnanie 
Na podstawie powyższych punktów możecie stworzyć swój plan zebrania. Wystarczy skopiować treść i dostosować ją do wymagań placówki oraz grupy wiekowej. 
Copyright © 2016 pedagogpisze.pl , Blogger