Przemoc. Podręcznik przetrwania dla nastolatkówGłośno mówi się o sprzeciwie wobec przemocy, realizowane są kampanie społeczne, ale to nie wystarcza. Przemoc był, jest i będzie, a w ostatnich latach mam wrażenie, że staje się coraz ostrzejsza, dosięga swym zasięgiem coraz to młodsze osoby i dotyka różnych sfer życia. 
Aija Mayrock jest autorką książki "Przemoc. Podręcznik przetrwania dla nastolatków", która jako uczennica doświadczyła gnębienia. Nie jest to kolejna książka oparta na domysłach, przypuszczeniach czy też założeniach teoretycznych, a doświadczeniach, bardzo bolesnych doświadczeniach. Na własnym przykładzie pokazuje z jakim odrzuceniem się zmagała, jak sobie radziła i co w jej przypadku było najlepszą pomocą. W przystępny sposób tłumaczy na czym polega proces gnębienia, jakie może mieć formy i zwraca uwagę nie tylko na tych, którzy krzywdzą bezpośrednio, ale i na osoby, które dają ciche przyzwolenie. 

Książka powinna znaleźć się w każdym domu, ale zachęcam również pedagogów, nauczycieli, wychowawców, aby wykorzystali ją np. w trakcie godziny wychowawczej. Autorka wielokrotnie podkreśla, że każdy z nas jest inny, każdy jest wyjątkowy i każdy zasługuje na szacunek i to jest myśl, którą należy propagować i powtarzać dzieciom od najmłodszych lat. Osoby, które doświadczają przemocy tracą poczucie wyjątkowości, pojawiają się stany depresyjne i lęki. Aija Mayrock odnosi się do tych trudnych chwil, ale pokazuje jak sobie radzić i dodawać siły do walki o normalne życie. To nie tylko książka o przemocy w szkole, ale również i tej w świecie wirtualnym. 

Nawet jeśli dziecko nie jest ofiarą przemocy, to powinno zapoznać się z książką, żeby wiedzieć jak reagować, kiedy staje się świadkiem takich wydarzeń. 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 pedagogpisze.pl , Blogger