Jak znaleźć pracę w przedszkolu?


W przedszkolach pracuje sztab ludzi, ale dziś skupmy się na nauczycielach wychowania przedszkolnego. Mamy regiony w Polsce, w których dyrektorzy mają ogromne trudności ze znalezieniem pracownika, ale też są i te, gdzie dochodzi wręcz do zwolnień nauczycieli, a o pracę jest bardzo trudno. Powiedzmy sobie szczerze, że nepotyzm w tej branży wciąż jest obecny. Przy czym nawet nie mając znajomości, pracę można dostać i sama jestem tego przykładem. Co zrobić, żeby zwiększyć swoje szanse na rynku pracy? 
STUDIA - jeśli jesteś studentem pedagogiki to polecam dobrze wykorzystać ten czas. Działaj w kole naukowym, bierz udział w konferencjach, darmowych szkoleniach i warsztatach, zajmij się wolontariatem, bierz czynny udział w praktykach. Wszelkie znajomości, ale przede wszystkim zdobyte doświadczenie będzie bardzo cenne. 

CV - czasy białej kartki z czarnym nadrukiem odeszły do lamusa. Stwórz swoją wizytówkę, która będzie wyróżniała się na tle innych kandydatów. Nie ma to być jarmark kolorów, więc nie należy szaleć z całą paletą barw i wzorów, wtedy zapewne twoje curriculum vitae rzuci się w oczy, ale nie będzie to pozytywny odbiór potencjalnego pracodawcy. Wystarczy skorzystać z darmowych szablonów dostępnych w programie Canva. Warto mieć na uwadze, że CV trzeba będzie wydrukować, więc trzeba pomyśleć o aspekcie ekonomicznym i kolorowym wydruku. Jeżeli CV będziesz roznosić osobiście, to postaraj się, żeby było wydrukowane na grubszym papierze niż papier ksero lub wydrukuj na papierze z delikatną fakturą. Dlaczego? Zwiększasz tym sposobem swoją szansę, ponieważ twoje CV będzie inne w dotyku niż pozostałych kandydatów. Poza tym należy zwrócić uwagę na czcionkę, układ i inne aspekty, ale o nich możesz przeczytać na michaelpage.pl

LIST MOTYWACYJNY - warto napisać i powinien być uzupełnieniem CV. Nie szukaj gotowców, a poświęć nawet i kilka godzin i stwórz coś od siebie. Tworząc dobry list motywacyjny, otwierasz drzwi do rozmowy kwalifikacyjnej. Niech twój list motywacyjny graficznie nawiązuje do CV, sprawdź czy nie zawiera błędów. Warto swój list motywacyjny spersonalizować, jest z tym trochę pracy, ale znowu zwiększasz swoje szanse. 

KIEDY SKŁADAĆ CV - kiedyś mówiło się, że należy składać w kwietniu, ponieważ dyrektorzy tworzą arkusz organizacyjny na nowy rok szkolny. CV warto roznosić/rozsyłać przez cały rok szkolny, nigdy nie wiadomo, kiedy zwolni się etat.

OSOBIŚCIE CZY MAILOWO - osobiście u mnie lepiej sprawdziła się opcja wysyłania CV i LM drogą elektroniczną, a teraz w dobie COVID-19 myślę, że to najlepsze rozwiązanie. Jeśli placówka znajduje się w pobliżu twojego miejsca zamieszkania, to warto iść osobiście. Choć uważam, że w dobie koronawirusa należy zadzwonić i zapytać czy można przyjść i kiedy. Można też wysłać dokumenty pocztą, ale nie jest to tanie rozwiązanie.

TYLKO NIE ZASTĘPSTWO - pewnie, że są nauczyciele, którzy przez kilka lat pracują na zastępstwie i nie jest to ciekawa wizja przyszłości, ponieważ cały czas żyjesz w niepewności. Osobiście uważam, że lepiej od czegoś zacząć, nawet i od zastępstwa, ponieważ później jest szansa, że zajdzie się etat lub się sprawdzisz i dyrektor poleci cię w innej placówce. 

GDZIE SZUKAĆ PRACY?
  • przeglądaj BIP,
  • w niektórych miastach stworzone są tzw. banki ofert pracy dla nauczycieli, 
  • na stronie Kuratorium Oświaty, 
  • na stronach typu olx, 
  • pomocne mogą być również grupy nauczycielskie i czasami warto samemu napisać wiadomość, że poszukuje się pracy w danym mieście, 
  • i przede wszystkim warto zrobić rozeznanie w pobliskich placówkach. 
BRAK OGŁOSZENIA, A ETAT - wielokrotnie wysyłałam CV do placówek, w których nie było żadnych aktualnych ogłoszeń i ten sposób był dla mnie najefektywniejszy. Siadałam do komputera, wyszukiwałam strony przedszkola, analizowałam założenia, koncepcję i jeśli coś mnie zainteresowało, to wyszukiwałam adres mailowy i wysyłałam wiadomości. W treści maila zaznaczałam, że mimo braku aktualnej oferta zainteresowała mnie koncepcja pracy przedszkola itd. Ten sposób działał i sprawdzał się bardzo dobrze! 

NIE PODDAWAJ SIĘ - swoją pierwszą pracę w życiu dostałam ostatniego sierpnia, więc nie ma co się poddawać i poszukiwać różnych dróg do osiągnięcia sukcesu. 

A jak się już uda, to koniecznie przeczytać ROZMOWA KWALIFIKACYJNA W PRZEDSZKOLU.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 pedagogpisze.pl , Blogger