Najlepsze pomoce dla żłobkowych cioć


Rozpoczynając pracę w żłobku ubolewałam nad niewielką ilością pomocy dydaktycznych dla opiekunek, czyli tzw. żłobkowych cioć. Z zazdrością spoglądałam na pomoce, czasopisma, książki, szkolenia skierowane dla nauczycieli wychowania przedszkolnego. Żłobki były pomijane, a dostępne publikacje były zazwyczaj materiałami stworzonymi przez zagranicznych autorów i nijak miały się do polskiej rzeczywistości. Dziś normą są już warsztaty, szkolenia i pojawia się coraz więcej publikacji stricte dla opiekunek, w końcu żłobki spełniają również funkcję edukacyjną. 

Jakie są najlepsze pomoce dla żłobkowych cioć? Lista jest listą subiektywną, ale to materiały, które najczęściej wykorzystywałam w swojej pracy. 


Książki Hanny Trawińskiej to lektura obowiązkowa dla każdego opiekuna pracującego z dziećmi do lat 3. Publikacje charakteryzuje przede wszystkim praktyczny aspekt, ponieważ autorka przez ponad 40 lat pracowała w żłobku, więc w proponowanych zabawach widoczne jest doświadczenie. Na zdjęciu widoczna jest książka "Bawmy się z małymi dziećmi", to opracowanie zawierające scenariusze na cały rok. Propozycje dostosowane są do przebiegu roku kalendarzowego tzn. świąt, pór roku, zjawisk przyrody. To kompendium praktycznych rozwiązań, gotowych do wykorzystania scenariuszy, ale i służących jako inspiracja do własnych pomysłów. "Zabawy rozwijające dla małych dzieci" to zbiór zabaw ruchowych, dydaktycznych i tematycznych. 


Słyszeliście kiedyś piosenkę "Budujemy ciszę"? Muzyczny hit pochodzi właśnie z płyty "Rymowanki-zapraszanki", to zbiór piosenek i wierszyków ułatwiających organizację dnia. Zastanawiasz się jak usprawnić ustawianie się w pary, pociąg, jak wyciszyć grupę lub też zachęcić do sprzątania? Książeczka wraz z płytą przyjdzie na pomoc.  


"Kapelusz pełen nut" Marii Zofii Tomaszewskiej to zbiór zabaw muzycznych i ogólnorozwojowych dla starszych grup żłobkowych. Książeczka składa się z 20 piosenek i do każdej z nich mamy zapis nutowy, ale i propozycje zabaw ruchowych, tematycznych, plastycznych.


"Pokaż oko, pokaż nos" jest zbiorem wierszyków, dzięki którym kształtowana jest u dzieci orientacja w schemacie ciała. Publikacja skierowana jest dla dzieci w wieku przedszkolnym, ale z dziećmi młodszymi można wykorzystać wierszyki rozwijające umiejętność wskazywania i nazywania części ciała. Nawet jeżeli nie podczas zabaw zbiorowych, to propozycja sprawdza się w trakcie zabaw indywidualnych. Pod każdą rymowanką znajduje się opis ruchów i gestów, które maluchy mogą wykonywać, wypowiadając wierszyk.


"Ole Mole. Piosenki dla najmłodszych" - książeczka powstała z myślą o niemowlętach i dzieciach, które rozwijają się nieharmonijne. Wspomaga rozwój aparatu mowy, doskonali małą i dużą motorykę poprzez rozwijanie ruchów i gestów z wykorzystaniem przedmiotów, rozwija umiejętności poznawcze. Wyrazy dźwiękonaśladowcze, rzeczowniki, czasowniki i przymiotniki zawarte w piosenkach, wzbogacone o łatwą do odtworzenia melodię, poszerzają wiedzę o otaczającym świecie i rozbudzają w dziecku motywację do mówienia.  


"Zabawy paluszkowe" znane od lat wierszyki, które usprawniają małą motorykę, ale i budują więź między dorosłym i dzieckiem. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 pedagogpisze.pl , Blogger