Dzień Pluszowego Misia - scenariusz zajęć z udziałem rodziców
Dzień Pluszowego Misia to dobra okazja do zorganizowania zajęć popołudniowych z udziałem rodziców. W zeszłym roku miałam możliwość zorganizować zajęcia dla dzieci 3-letnich i ich rodziców, była to szansa na lepsze poznanie, ale przede wszystkim dobra zabawa, pełna śmiechu i radości.
„Dzień Pluszowego Misia"
scenariusz zajęć z udziałem rodziców
Cele ogólne:
- kształtowanie u dzieci umiejętności współdziałania w sytuacjach zabawowo- zadaniowych,
- rozwijanie więzi z rodziną poprzez wspólne uczestniczenie w zabawach i ćwiczeniach,
- aktywne włączanie rodziców w życie przedszkola poprzez udział w zajęciach otwartych.
Cele szczegółowe:
Dzieci:
- biorą aktywny udział w zabawach z udziałem rówieśników i rodziców,
- potrafią wypowiadać się na zadany temat,
- doskonalą percepcję słuchową i wzrokową,
- biorą udział w zabawach naśladowczych,
- poznają różne techniki plastyczne,
- doskonalą małą i dużą motorykę,
- rozwijają poczucie rytmu,
- pogłębiają uczucia miłości i przywiązania do rodziców.
Metoda: czynna, oglądowa, słowna
Formy: grupowa, zbiorowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: pluszowe misie, rekwizyty do opowieści ruchowej, płyty CD z utworami piosenek i zabaw, chusta animacyjna, arkusze papieru z sylwetą misia, flamastry, apaszki, kartki A3, farby, pędzle
Przebieg zajęć:
- Iskierka przyjaźni – powitanie dzieci i rodziców
- Opowieść ruchowa z wykorzystaniem rekwizytów i elementów dźwiękowych
Mały miś mieszkał w wielkim lesie, gdzie uwielbiał przechodzić przez strumyk, skakać pomiędzy kamieniami, a w wolnej chwili odpoczywał słuchają śpiewu ptaków. Pewnego dnia wyruszył w podróż pociągiem. Pierwszy raz zobaczył miejsce inne niż las, pewnie zastanawiacie się gdzie dotarł? Odwiedził miasto, które było pełne dziwnych, ale i ciekawych rzeczy. Po ulicach jeździły samochody, trąbiły klaksony, a wysoko na niebie latały samoloty. W mieście było wiele ulic, dlatego miś chodził i chodził. Zatrzymywał się, rozglądał i znowu chodził i chodził wysoko podnosząc swoje łapy. Nagle zaczął padać deszcz, miś schował się pod daszkiem i zatęsknił za swoim domem. Pobiegł szybko na dworzec skąd odjechał pociągiem. Był taki szczęśliwy, że znów usłyszał śpiew ptaków, aż z radości zaczął gonić motylka. Biegnąc potknął się o pudełko, przeczytał załączoną karteczkę i zaczął losować zadania, które były umieszczone w pudełku:
(każde z zdań było umieszczone w opakowaniu po jajku niespodziance)
a. Zabawa naśladowcza do piosenki „Pewien bardzo mały miś”
Pewien bardzo mały miś
do przedszkola przyszedł dziś
i powiedział mi do uszka,
że najlepiej jest w maluszkach.
Pewien bardzo mały miś
do przedszkola przyszedł dziś
wszyscy bardzo Cię lubimy
popatrz misiu jak tańczymy.
b. „Miś” – wykonanie przez dzieci i rodziców pracy plastycznej przy pomocy farby, bibuły, plasteliny, filcu oraz papieru kolorowego.
c. „Misiowe puzzle” – układanie puzzli przedstawiających misia. Praca w grupach, układanie puzzli na czas.
d. Zabawa ruchowa do piosenki „Miś Krzyś”
Jestem sobie gruby misio,
A na imię to mam Krzysio,
Siedzę sobie, nic nie robię,
Jestem sobie gruby misio,
A na imię to mam Krzysio,
Siedzę sobie, nic nie robię,
Tylko gram na kolankach tak…(dzieci i rodzice uderzają dłońmi w kolana)
Tylko tupię, tylko tupię sobie tak….(dzieci i rodzice tupią)
Tylko kląskam, tylko kląskam sobie tak (dzieci i rodzice kląskają językami)
Tylko śpiewam, tylko śpiewam sobie tak: lalalalalalalala (dzieci i rodzice śpiewają)
e. Quiz wiedzy o misiach – zagadki obrazkowe. Rozpoznawanie najbardziej popularnych misiów z literatury i kinematografii dziecięcej.
f. „Głodny miś” – zabawa rozwijająca małą motorykę. Do zabawy potrzebna jest sylweta misia przyklejona do krzesełka oraz talerz z włóczką. Włóczkę układamy na talerzu a’la spaghetti i przeciągamy przez buzię misia.
g. „Przyjaciel miś” – zabawa ruchowa ze śpiewem na melodię „Mam chusteczkę haftowaną”
Ja mam misia pluszowego
i chcę go dać tobie.
By był twoim przyjacielem
proszę weź go sobie.
h. Zabawy z wykorzystaniem chusty animacyjnej.
3. Ewaluacja zajęć
4. Wręczenie dyplomów - pobierz i wydrukuj
Brak komentarzy:
Publikowanie komentarza