Sensoplastyka®

Na początku grudnia miałam okazję brać udział w szkoleniu pt. Wstęp do Sensoplastyka®. Szkolenie od dłuższego czasu chodziło po mojej głowie za sprawą reklamy, która od czasu do czasu wyświetlała się na Facebook'u. Czym właściwie jest Sensoplastyka®? To metoda  wspierania rozwoju osób w każdym wieku poprzez działania plastyczne. W metodzie tej wykorzystuje się tylko i wyłącznie produkty spożywcze. 

Zasady Sensoplastyki® są bardzo proste:

1. Używane są tylko i wyłącznie produkty spożywcze

2. Zajęcia odbywają  się na otwartej przestrzeni np. podłodze, ziemi

3. Dajemy uczestnikom zajęć czas tzn. nie pośpieszamy, nie przymuszamy, nie zachęcamy na siłę

4. Nie używa się fartuchów czy też odzieży odzieży ochronnej, która mogłaby sugerować, że możemy się ubrudzić tylko w pewnym zakresie

5. Zadajemy pytania zamiast wydawać polecenia

6. Nazywamy emocje, sytuacje, które towarzyszą podczas zajęć

7. Nie robimy niczego wbrew innym uczestnikom zajęć 

8. Szanujemy wizerunek dziecka tj.  nie fotografujemy dzieci bez koszulek, w samych pampersach itp.

9. Brudzimy się do woli 


Brałam udział w różnych szkoleniach, warsztatach czy też kursach, które były organizowane przez różne osoby, firmy. Jednak śmiało mogę powiedzieć, że Sensoplastyka® wyróżnia się przede wszystkim atmosferą i otwartością, która panuje podczas tego kilkugodzinnego spotkania. 

Całe szkolenie oparte było o zajęcia praktyczne. Na stronie organizatora można przeczytać ""Plastyka migdałowa, cynamonowa, pomarańczowa, chilli. Plastyka pachnąca, słodka, kwaśna, gorzka, miękka, szorstka, gładka, twarda, sucha, mokra, lekka, ciężka..." i tak też było. 

Co dało mi szkolenie z Sensoplastyka®? Jeszcze bardziej pobudziło moją kreatywność, zainspirowało i dało szereg nowych pomysłów na zajęcia z dziećmi. Zdjęcia przedstawiają niewielki fragment tego co robiliśmy, a działo się bardzo dużo. 

Ważne jest to, że szkolenie skierowane jest do każdego. Nie trzeba mieć wykształcenia pedagogicznego, nie trzeba być nauczycielem czy arteterapeutą. Na szkoleniu na którym byłam byli nauczyciele wychowania przedszkolnego, nauczyciele I-III, logopedzi, opiekunki i nie brakowało też rodziców. Więcej informacji możecie znaleźć na stronie organizatora inkubatorinspiracji.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 pedagogpisze.pl , Blogger