Piniata

Piniata to ludowy zwyczaj, który pochodzi z krajów latynoskich. Zwyczaj charakterystyczny dla okresu bożonarodzeniowego, który polega na strąceniu specjalnie przygotowanej kuli wypełnionej słodyczami. W Europie i Ameryce Północnej piniata zaczęła cieszyć się dużym zainteresowaniem głównie jako element przyjęć urodzinowych. Można ją wykorzystać nie tylko podczas przyjęć urodzinowych, ale np. na zakończenie zajęć w szkole czy w przedszkolu. Przygotowanie piniaty jest bardzo proste! 
Co jest potrzebne do przygotowania piniaty? 

 • balon, 
 • gazeta (najlepiej pocięta w pasy, ważne żeby papier nie był śliski), 
 • klej typu wikol lub klej przygotowany na bazie mąki i wody* (wystarczy wymieszać mąkę z wodą w proporcjach 1:1 i zagotować na małym ogniu),
 • sznurek, 
 • bibuły, cekiny, farby itp., 
 • słodycze 
 • kije/patyki
 1. Balon należy nadmuchać i zawiązać.
 2. Nadmuchany balon smarujemy warstwą kleju i nakładamy pierwszą warstwę pociętej w pasy gazety. Czubek balona nie obklejamy gazetą, ponieważ po wyschnięciu będzie to otwór na słodycze. Na obklejony balon nakładamy kolejną warstwę kleju i kolejne pasy pociętej gazety. W ten sposób nakładamy kilka warstw gazety (około 5-6), aby piniata po wyschnięciu była twarda.
 3. Tak przygotowaną piniatę zostawiamy do wyschnięcia na co najmniej 24 godziny. Piniatę warto powiesić lub jeśli nie mamy takiej możliwości, to należy ją co jakiś czas obracać. W okresie jesienno-zimowym piniatę warto powiesić blisko kaloryfera a latem wystawić np. na tarasie, balkonie.  
 4. Po 24 godzinach balon należy przebić i usunąć ze środka pozostałości po balonie. 
 5. Kolejny krok to ozdobienie piniaty wg własnego pomysłu. Możesz do tego wykorzystać brokat, farby, papier kolorowy, bibułę itp. 
 6. Następnie należy zrobić dwie dziurki np. przy pomocy gwoździa i przełożyć sznurek. 
 7. Wnętrze piniaty należy wypełnić słodyczami, confetti, serpentyną, kolorowymi karteczkami itp. 
 8. Piniatę należy powiesić na mocnej gałęzi lub jeśli nie ma takiej możliwości, to powinna w bezpieczny sposób trzymać ją osoba dorosła. 
 9. Piniatę należy rozbić przy pomocy patyka/kija. Zadanie można utrudnić i osobie rozbijającej piniatę zasłonić oczy. Jednak przed rozpoczęciem zabawy należy się upewnić, że każde dziecko stoi w odpowiedniej odległości. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 pedagogpisze.pl , Blogger