Wolontariat wakacyjny
Miesiąc temu opublikowałam wpis Czy wolontariat się opłaca?, w którym można znaleźć między innymi kilka słów o atutach bycia wolontariuszem. Wspomniałam również o Fundacji Rozwoju Wolontariatu, z którą współpracowałam przez okres studiów (o samej fundacji można przeczytać tu). Fundacja zajmuje się licznymi programami (klik), ale dziś skupię się na Projektorze, czyli wolontariacie organizowanym w okresie wakacji/ferii.
W większych miastach i miejscowościach nie brakuje informacji o półkoloniach, zajęciach organizowanych np. przez MDK, dlatego Projektor realizowany jest na terenach wiejskich i w mniejszych miejscowościach, gdzie takich zajęć jest zdecydowanie mniej a czasami nie ma ich w ogóle.
Kto może być wolontariuszem?
- student,
- absolwent (do roku od ukończenia studiów),
- doktorant.
Jak znaleźć odpowiednią placówkę?
Wystarczy na mapie (klik) wyszukać interesujący region, szkołę, świetlicę itp., lub po prostu skorzystać z kalendarza i znaleźć dogodny termin.
Z kim jechać?
Projekty realizowane są zazwyczaj w parach lub zespołach 3-4 osobowych. Informacje o zapotrzebowaniu na ilość wolontariuszy można znaleźć w opisie danej placówki. Nie masz znajomych, którzy zechcieliby z tobą pojechać? Nic straconego. Za każdym razem jechałam z nieznajomymi mi osobą. Tak! Mój pierwszy wyjazd był bardzo przypadkowy i spontaniczny, ponieważ dostałam e-mail od koordynatorki katowickiego oddziału, że poszukują osoby na zastępstwo, ponieważ ktoś nagle zrezygnował. Nie wahałam się. Cały projekt stworzyłam kontaktując się z dwoma dziewczynami przez portal społecznościowy a dwa dni później jechałyśmy go realizować. Chętną osobę możesz znaleźć np. na Facebook'u, gdzie powstały specjalne grupy dla wolontariuszy Projektora.
Po zarezerwowaniu placówki należy skontaktować się z koordynatorem, który opiekuje się daną szkołą, świetlicą itd. Później pozostaje już zgłoszenie autorskiego projektu, zaakceptowanie i wyjazd.
Jaką tematykę powinien obejmować projekt?
Jaką chcesz, ale musi być dostosowana do wieku dzieci i co ważne nie musisz być studentem pedagogiki. Zajęcia mają różną tematykę i obejmują np. zajęcia językowe, artystyczne, związane z ochroną środowiska, ekologiczne, psychologiczno-pedagogiczne, informatyczne, humanistyczne, matematyczno-przyrodnicze, sportowe i inne.
Projekt wakacyjny realizowany jest przez pięć dni, co więc np. z noclegiem? Szkoły, które zapraszają wolontariuszy służą nie tylko pomocą merytoryczną, ale również zapewniają miejsce do realizacji projektu, nocleg itd. Osoby realizujące projekt nie ponoszą żadnych kosztów związanych z realizacją swoich projektów. Na przejazd, materiały wolontariusze mają do dyspozycji 400 zł. Fundacja Rozwoju Wolontariatu zapewnia szkolenia, ubezpieczenie, zwrot kosztów przejazdu i zwrot kosztów za zakupy materiałów dydaktycznych.
Mój pierwszy wyjazd wiązał się z dużą ilością obaw. Na miejscu okazało się, że to najlepsza przygoda a wspomnienia zostaną na całe życie.
Co dają wyjazdy z Projektorem?
- doświadczenie w pracy z dziećmi,
- powodujemy uśmiech na twarzy dzieci,
- dobrą zabawę,
- rozwój,
- pokazujemy dzieciom, że nauka nie jest nudna,
- dają możliwość zdobycia umiejętności, które są przydatne w pracy,
- szansę nawiązania znajomości z osobami z całej Polski (i nie tylko, ponieważ byłam na jednym z wyjazdów również z wolontariuszką z Białorusi)
- odkrywasz nowe miejsca w Polsce.
Dzieci w mieście mają tyle atrakcji, że bardzo często nie doceniają dodatkowych zajęć i traktują je jako coś powszedniego. Co mnie zawsze zaskakuje realizując projekty wakacyjne? Ogromne zaangażowanie dzieci, które potrafią bardzo wcześnie wstać żeby dojechać na rowerze kilkanaście kilometrów z pobliskiej wsi.
Zajęcia z dziećmi trwają w ciągu dnia 5 godzin, więc pozostały czas należy do dyspozycji wolontariusza. Przy dobrej organizacji można znaleźć czas na zwiedzenie okolicy czy pobliskich miast.
Jeśli jesteś studentem/studentką lub spełniasz któryś z punktów wymienionych na samym początku to nie zastanawiaj się Projektor to cudowna przygoda!
Brak komentarzy:
Publikowanie komentarza