Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie


Autyzm to całościowe zaburzenie rozowju dziecka, którego przyczyna leży w nieprawidłowej pracy mózgu. Osoby ze spektrum autyzmu mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata i rozumieniem relacji międzyludzkich. W odmienny sposób odbierają doznania zmysłowe i tak czekolada może być kwaśna a delikatne głaskanie może powodować silny ból.

W 2012 roku na portalach plotkarskich pojawiały się wpisy i filmiki, mówiące o tym, że aktor Bartłomiej Topa postradał zmysły. Zachowanie aktora było komentowane obelgami i pokazało tak naprawdę jaka jest świadomość i wiedza Polaków na temat autyzmu a przecież według szacunkowych danych w Polsce jest około 30 tys. osób chorych na autyzm (w tym 20 tys. dzieci oraz 10 tys. osób dorosłych) i liczba ta wciąż wzrasta. Z badań przeprowadzonych przez CBOS wynika, że 85% Polaków słyszało o autyzmie. Jednak znajomość cech najbardziej typowych dla autyzmu nie jest powszechna.

Spot kampanii społecznej "Autyzm-całe moje życie", Fundacja SYNAPSIS(2012)

Autyzm nie jest postrzeganiem świata w sposób gorszy ani też lepszy, jest to postrzeganie inne, które zasługuje na zrozumienie, akceptację i pomoc. 

2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie, który został zainicjowany w 2008 roku przez ONZ w celu propagowania wiedzy na temat zaburzenia. 2 kwietnia jest dniem rozpoczynającym Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu, który ma zwrócić uwagę społeczeństwa na problemy i potrzeby osób z autyzmem. Obchodzony jest na całym świecie, a kolorem solidarności z osobami z autyzmem jest kolor niebieski. W tym dniu do akcji włączają się miasta, oświetlając na niebiesko najsłynniejsze budynki świata, m.in. Empire State Building, Sydney Opera House a w m.in. Polsce Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, Spodek w Katowicach, Zamek w Lublinie oraz wiele budynków w innych miastach.

Kolor niebieski ma dać osobom z autyzmem i ich rodzinom nadzieję na lepsze życie, ma być znakiem solidarności i chęcią niesienia pomocy. Każdy może wyrazić swoją solidarność jeżeli nie przez oświetlenie budynku na niebiesko, to np. poprzez dodanie niebieskiego koloru do ubrania czy też propagując logo akcji w Internecie (np. na Facebooku, Instagramie).

Nie bądź obojętny i małym gestem daj znak, że wspierasz osoby z autyzmem i ich rodziny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 pedagogpisze.pl , Blogger