Pogotowie młodego nauczyciela

Okres wakacyjny to dla wielu osób czas urlopu, ale dla absolwentów pedagogiki to wzmożony czas poszukiwań pracy. Sporo nauczycieli stanie przed nowymi wyzwaniami jak zmiana miejsca pracy lub też rozpoczęcie pracy z nową grupą. Z myślą o osobach z niewielkim stażem pracy i tych zaczynających swoją pracę na IG została uruchomiona akcja "Pogotowie młodego nauczyciela". Poniżej znajdziecie listę pytań nauczycieli, przyszłych nauczycieli, którzy mają głowę pełną myśli, pytań i obaw. 


Jakie znaczenie dla dyrektorów ma ocena na dyplomie? Czy po jakimś czasie patrzą bardziej na doświadczenie czy wciąż na ocenę?

Miałam okazję rekrutować nauczycieli i spoglądałam na nazwę uczelni i ocenę, ale zdecydowanie ważniejsza była dla mnie postawa, umiejętność odpowiadania na pytania niż ocena. Zdecydowanie większe znaczenie ma doświadczenie, niż ocena.

Czy warto rozpocząć przygodę nauczyciela od pracy w żłobku jeśli nie udało się na razie w przedszkolu? 

Lepiej znaleźć i zbierać doświadczenie w pokrewnym zawodzie niż np. w handlu. W żłobku zostaniesz zatrudniona na stanowisku opiekuna, ale będziesz miała okazję zbierać doświadczenie. Przy czym jeżeli Twoim docelowym miejscem jest przedszkole, to warto dość szybko zacząć rozglądać się za pracą w przedszkolu, a w żłobku pracować maksymalnie do dwóch lat. Ciekawą alternatywą może być również praca na stanowisku pomocy nauczyciela. 

Boję się, że na rozmowie zrobię z siebie głupią. Nie pamiętam już teorii ze studiów. 

Rozmowa kwalifikacyjna nie jest egzaminem, nikt nie będzie pytał o definicje, podziały etc. Z pytań teoretycznych jeżeli już się coś pojawia, to są to pytania związane z wykorzystywanymi metodami w pracy. Przykładowe pytania można znaleźć tu: klik.

O czym warto pamiętać rozpoczynając staż?

Przede wszystkim warto pamiętać o szukaniu informacji w rzetelnych źródłach tj. rozporządzeniach, warto notować swoje osiągnięcia i porównywać je z planem rozwoju zawodowego. We wrześniu dzieje się mnóstwo rzeczy, brakuje czasu, więc warto wykorzystać okres wakacyjny na napisanie planu rozwoju zawodowego. Musisz też pamiętać, że opiekun opiekunowi stażu jest nierówny i czasami warto liczyć na siebie. Więcej o awansie można przeczytać tu: klik

Współpraca z rodzicami, ich negatywne nastawienie. 

Mam trzy proste rady, które działają:

1. Traktuj rodziców swoich podopiecznych tak jakbyś sama chciała być traktowana. 

2. Rodzic cię nie zna, więc jego obawy są w pełni uzasadnione. Zabrzmi to brzydko, ale musisz się sprzedać. Pierwsze wrażenie zrobisz raz i od Ciebie zależy czy będziesz odebrana pozytywnie czy negatywnie. Przygotuj się do pierwszego zebrania, od niego bardzo wiele zależy: klik

3. Rodzice są różni, jednych lubi się bardziej, a innych mniej. Przy czym każdy zasługuje na taki sam szacunek, więc nigdy nie dziel rodziców na lepszych, gorszych. Tratuj każdego tak samo, pozwoli to zachować zdrową atmosferę w grupie. Jeżeli masz wrażenie, że ktoś jest wrogo nastawiony, to spróbuj takiego rodzica zaangażować w życie grupy. Macie wspólny cel, a jest nim dobro dziecka. 

Na początek lepiej zacząć pracę w maluchach czy 4-latkach?

Na początek dobrze zahaczyć się gdziekolwiek. Nie ma wielkiej różnicy między 3-latkami a 4-latkami, więc praca w ww. grupach jest zbliżona. Jedyny plus jaki dostrzegam to fakt, że razem z maluchami zaczynasz od zera i od samego początku prowadzisz grupę na własnych zasadach. Warto zapoznać się ze wskazówkami odnośnie adaptacji: klik

Zaczynam pracę w przedszkolu publicznym, w grupie 6-latków. Do tej pory pracowałam w niepublicznym w grupie maluszków. Jak się przygotować?

Kluczowa będzie solidnie przeprowadzona diagnoza wstępna, pozwoli zobrazować na jakim poziomie jest grupa i na czym trzeba pracować. Jeżeli jest to grupa, którą otrzymujesz w spadku, to musisz być świadoma, że będziesz testowana, więc warto od pierwszego dnia wprowadzać zasady. 

Dostaję własną zerówkę w SP. Boję się, że będę z góry traktowana przez rodziców, bo mam 22 lata. 

Nie bój się pytać osób z większym doświadczeniem, ale stojąc przed rodzicami pamiętaj, że to ty jesteś ekspertem. Każdy kiedyś zaczynał, doświadczył różnych sytuacji z rodzicami, ale pamiętaj, że nie masz na czole napisane ile masz lat i nie musisz się z tego nikomu spowiadać. Bądź otwarta na rodziców, ale musisz też stawiać granice. 

Czym się kierować przy wyborze pierwszej placówki?

Dobrze gdzieś na start się zahaczyć i jeżeli nie ma zbyt wielkiego wyboru, to warto brać to co jest, zbierać doświadczenie i szukać nowego miejsca. Jeżeli ofert jest wiele, to przede wszystkim odległością od miejsca zamieszkania, zarobkami (w przypadku placówek niepublicznych), ofertą i metodami pracy. Wszystko wyjdzie w trakcie pracy, ponieważ kluczowa jest atmosfera a jej sprawdzić się nie da. 

Jak można przygotować się w trakcie wakacji? Co może być przydatne?

Możesz poczytać o specyfice pracy w przedszkolu, poszukać informacji odnośnie prowadzenia zebrania z rodzicami, zebrania rady pedagogicznej etc.

Przygotuj się do pracy

Sierpniowe zebranie Rady Pedagogicznej

Pierwsze zebranie z rodzicami

Adaptacja w czasach zarazy

Można przygotować dekorację, dokumentację pod warunkiem, że masz dostęp do list dzieci, a dyrekcja placówki zapoznała cię już z obowiązującymi wzorami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 pedagogpisze.pl , Blogger