Najlepsze projekty i programy 2021/2022

Lista projektów dla przedszkoli i szkół wydłuża się każdego roku, można zauważyć modę na tworzenie kolejnych projektów i pewnego rodzaju wyścig pomysłów. Tematyka się dubluje, powielają się również zadania, ale wśród długiej listy można zauważyć projekty, które realizuje się z przyjemnością i nie obciążają nauczyciela dodatkową pracą.
 
Czy warto realizować projekty w szkole, przedszkolu i innych placówkach? Oczywiście, że tak. Lista korzyści jest długa, a do najważniejszych można zaliczyć:
  • wymianę pomysłów z innymi nauczycielami, 
  • wzbogacenie warsztatu pracy, 
  • dodatkowe materiały, 
  • urozmaicenie zajęć, 
  • certyfikacja placówki i/lub nauczyciela, 
  • promocja placówki w środowisko lokalnym i ogólnopolskim itd. 

Bardzo często spotykam się z opiniami, że realizacja projektu to dodatkowa praca i wychodzenie poza podstawę programową. Warto te mity obalić. Wystarczy wybrać projekt, który nie będzie obciążał nauczyciela dodatkowymi przygotowaniami czy też np. dokumentacją i przede wszystkim warto mieć na uwadze, że te wszystkie projekty wpisują się w realizację podstawy programowej i bardzo często są spójne z kierunkami polityki oświatowej. 

Ograniczenie się do wyłonienia trzech najlepszych projektów jest niemożliwe, więc lista będzie nieco dłuższa. Umieszczone projekty miałam okazję realizować osobiście lub były realizowane w przedszkolu w którym pracuję i cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony dzieci, ale nie były obciążające dla nauczyciela. Podana kolejność jest zupełnie przypadkowa. 


Ekokulturalne przedszkole - szczegóły (klik). Tematyka bardzo ważna, a do tego projekt idealnie wpisuje się w jeden z kierunków polityki oświatowej. Realizacja opiera się o trzy główne bloki tematyczne: 
  • ekoplastyka, 
  • ekokultura, 
  • ekoprzestrzeń. 
Dla uczestników przygotowane są materiały pomocnicze, proces certyfikacji jest bardzo prosty, a dla uczestników przygotowany jest konkurs. 

Ogólnopolski Program Umuzykalnienia dla przedszkoli „Rosnę śpiewająco” - szczegóły (klik). Roczny program umuzykalnienia przygotowany na bardzo wysokim poziomie merytorycznym, każdy uczestnik zostanie zaopatrzony w potrzebne materiały, ale w wiedzę z zakresu edukacji muzycznej. Dostosowany jest do trzech grup wiekowych tj. maluchów, średniaków i starszaków. 


Ogólnopolski Projekt Edukacyjny "Zabawa sztuką" - szczegóły (klik) niszowa tematyka, pomijana w przedszkolach i szkołach. Jeżeli uważasz, że nie znasz się na sztuce lub wychodzisz z założenia, że dla dzieci to zbyt trudna tematyka, to tym bardziej musicie dołączyć do projektu. Nawiązuje do nurtu edukacji alternatywnej, realizacja zadań jest łatwa, ale cieszy się dużym zainteresowaniem dzieci i nie tylko. Projekt wzbudził duże zainteresowanie wśród rodziców i społeczności lokalnej. 


Koziołek Matołek skradł serca moich przedszkolaków, kolejnej edycji już nie będzie. Przy czym autorki projektu wymyśliły coś nowego, a mianowicie: "Oto Hałabała, zna go Polska cała" - Projekt Edukacyjny. Ubiegłoroczna edycja projektu była bardzo elastyczna, grupa projektowa była dużym wsparciem, więc zapowiada się kolejne, ciekawe wydarzenie - szczegóły (klik)
Uczymy Dzieci Programować - szczegóły (klik). Anna Świć to autorytet w dziedzinie kodowania i programowania, więc możecie liczyć na sporą dawkę materiałów w tej tematyce, spotkania online dla nauczycieli. Realizacja jest przyjemna, bez zbędnej papierologi. 


Międzynarodowy Projekt Edukacyjny "Piękna Nasza Polska Cała" - szczegóły (klik). Mam wrażenie, że z edycji na edycję projekt jest jeszcze lepszy. Kolejna edycja dobiegła końca i mimo, że wciąż pozostajemy w obrębie tej samej tematyki, to projekt się nie może znudzić. Ogromnym atutem jest fakt, że można współpracować z innymi nauczycielami, dzielić się realizacją zadań. 

"Mały Miś w świecie wielkiej literatury" - szczegóły (klik) Klasyka! Ponadto ilość pomysłów i aktywności pomysłodawczyni i autorki projektu może wprowadzić w zakłopotanie, ale warto się zainspirować. Aneta Konefał jest dyrektorem, nauczycielem z pasją i to jest sukces tego projektu. Wydawnictwo MAC sprawia, że wszystko działa idealnie, więc warto dołączyć do tego przedsięwzięcia. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 pedagogpisze.pl , Blogger