Studia pedagogiczne nic nie dają....


Biorąc udział w narodowej obserwacji zajęć innych nauczycieli nasuwa mi się jedno pytanie "Po co są studia pedagogiczne?". Chcąc nie chcąc na grupach nauczycielskich wyświetlają mi się prezentacje multimedialne dla 4-latków trwające 40 minut, kilkunastostronicowe karty pracy, w tym zadanie z angielskiego i uzupełnianie luk literami przez 5-latka, podpisywanie ilustracji wyrazem zaczynającym się dużą literą, pytania "Jak wprowadzić literę?" albo "Czy gotowość szkolną robi się w maluszkach?". Obecna sytuacja jest nowa dla każdego, ale czy tego typu błędy wynikają z obecnej sytuacji? Nie. Zderzam się z propozycjami, które nie są dostosowane do dzieci w wieku przedszkolnym i tym samym z brakiem elementarnej wiedzy. Dodatkowo dziś słysząc o "cymbałkach" i "kółeczkach" i to ust z autorytetu poczułam irytację i ogromną złość. Każdy z nas popełnia błędy i to jest normalne! Przeraża mnie natomiast skala tego zjawiska i uważam, że główny problem tkwi w studiach. Teoria teorią, ale brakuje praktyki i tym samym wykładowców-praktyków, metodyków. Wolę nie myśleć co będzie za kilka lat, ale studia pedagogiczne nic przygotowują pod względem praktycznym. Oczywiście, że są wyjątki, lecz większość pozostawia wiele do życzenia. Czy studia pedagogiczne powinny bazować na robieniu i przerabianiu kolejnych prezentacji?

Jeśli jesteś w trakcie studiów pedagogicznych i czujesz, że studia bazują tylko na wiedzy teoretycznej, to proponuję działać póki jeszcze jest czas. Lepiej poświęcić teraz chwilę, niż rozpocząć pracę i być kompletnie zielonym. Co możesz zrobić? 
  • zaangażuj się w praktyki,  
  • rozpocznij wolontariat, (wolontariat wakacyjny - klik)  
  • bierz udział w szkoleniach, istnieje mnóstwo możliwości na darmowe doskonalenie się, 
  • sięgaj po książki, 
  • śledź strony związane ze specjalnością studiów. 
Jestem przekonana, że masz mnóstwo obaw i wątpliwości, ale jesteś w podobnej sytuacji jak większość studentów. Nieliczne uczelnie stawiają na aspekt praktyczny. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 pedagogpisze.pl , Blogger