Nowe cyfrowe dzieciństwo


Trudno w dzisiejszych czasach wystrzec się technologii, ona jest i będzie jeszcze bardziej obecna w życiu dzieci. Rozwój świata cyfrowego jest nieunikniony, więc warto znaleźć sposób na odnalezienie się w owej rzeczywistości. "Nowe cyfrowe dzieciństwo. Jak wychowywać dzieci, by radziły sobie w usieciowionym świecie"  Jordana Shapiro to książka opierająca się na badaniach z zakresu ekonomii, psychologii, filozofii oraz edukacji. O książce możemy przeczytać, że to "Prowokujące spojrzenie na nowy zdigitalizowny krajobraz dzieciństwa ze wskazówkami, jak się z nim poruszać" i choć opis brzmi świetnie, to po przeczytaniu pozostaje duży niedosyt.

Całość składa się z czterech części: my, dom, szkoła, społeczeństwo. Każda z nich jest obszerna, ale dla mnie i chaotyczna. Brakuje mi spójności myślowej autora. Shapiro używa wielu porównań i z wieloma się nie mogę zgodzić, ponieważ są dla mnie zbyt kontrowersyjne. Fragment dotyczący piaskownicy utwierdził mnie w przekonaniu, że to książka do której już nie powrócę:

"Piaskownice wspierały rozwój dzieci wzrastających w społeczeństwie przemysłowym XX wieku. Cyfrowe piaskownice będą wspierać rozwój dzieci w zdrowym rozwoju oraz przygotowaniu ich do życia w usieciowionym świecie".

Rodzice powinni być przewodnikami dla swoich dzieci, powinni przy nich być być i spędzać z nimi czas w świecie cyfrowym oraz mieć świadomość tego, w jaki sposób i z czego korzystają ich dzieci.  Choć ta idea jest słuszna, to książka składa się z bardzo ogólnych i nieodkrywczych wskazówek jak np. powszechny dostęp do technologii w szkolnictwie czy przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w sieci. Myślę, że to na tyle utarte uwagi, że każdy jest ich świadom i wpaja je dzieciom od najmłodszych lat. Zabrakło mi konkretów i informacji odkrywczych, które wpisałyby się w obecne czasy. O ile rodzice są zaangażowani w monitorowanie cyfrowego świata to problemu nie ma, ale treść książki nie zmobilizuje osób, które są na bakier z światem ekranów. Z jednej strony w wielu momentach Shapiro dzieli się kontrowersyjnymi poglądami, z drugiej strony w rozlazły sposób opisuje kwestie oczywiste. Atutem jest fakt porównania jest tego jak było i jak jest, zwrócenie uwagi na aspekt ludzki i kulturalny ma duże znaczenie. Przy czym aspekt kulturowy, w tym przypadku amerykański jest mocno widoczny i nie wszystko sprawdzi się w naszych warunkach.

Muszę przyznać, że słowa amerykańskiego magazynu recenzującego książki, które brzmią "Wiarygodne teorie poparte rzetelnymi badaniami" rozbudziły moją ciekawość i tym samym oczekiwania wzrosły. Myślałam, że będą to badania na miarę dzisiejszych czasów i tu pojawia się kolejne rozczarowanie. Shapiro przytacza mnóstwo badań, ale większość z nich podważa lub przedstawia zdawkowo i zbyt ogólnie. Liczyłam na rewolucję, która pomoże zrozumieć rodzicom cały wachlarz zalet, ale i wad cyfrowego świata. Niestety moim zdaniem to książka, która uspokoi rodziców i nie przyniesie wielu zmian, choć autor twierdzi, że to publikacja ze wskazówkami, jak poruszać się w świecie zdigitalizowanym. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 pedagogpisze.pl , Blogger