Umiem to zrobić!

„Nie można zmusić ziarna do rozwoju i kiełkowania, można jedynie stworzyć warunki zezwalające na to, aby ziarno rozwinęło wszystkie tkwiące w nim możliwości” Carl Rogers. Wyręczając i ograniczając nie stwarzamy dziecku warunków, które pozwalają na holistyczny rozwój. Pewnych kwestii nie da się przyspieszyć czy ominąć, bo potrzeba tylko i aż czasu. Zostaw to, poczekaj, pospiesz się, nie mamy teraz czasu i można tak wymieniać. Żyjemy w biegu między domem, przedszkolem a pracą. Bardzo często usprawiedliwiamy się i przy okazji wyręczamy dzieci, które potrzebują codziennego treningu swoich umiejętności. Może obecna sytuacja skłoni nas do refleksji i przewartościowania niektórych aspektów naszego życia. 


Dziecko potrzebuje czasu na zdobywanie nowych umiejętności i w ciekawy sposób przedstawia to książka pt. "Umiem to zrobić! 46 rzeczy, których dzieci uczą się każdego dnia", publikacja Wydawnictwa Papilon. Książka dla dzieci w wieku przedszkolnym, która porusza ważną tematykę zdobywania kolejnych umiejętności przez dzieci. Dla dorosłych umiejętności te zazwyczaj są błahe, więc denerwujemy się, że dzieci wykonują je powoli i niezdarnie, a zapominamy, że dla nich to ogromny wysiłek. Dorosłym przypomni jak ważna jest samodzielność i możliwość rozwijania się ich pociech, a dzieci zachęci do poznawania i odkrywania nowych aktywności. 


Czy tylko ja boję się dentysty? 
Jak bezpiecznie przejść przez ulicę?
Co zrobić kiedy przegrywam?
Dlaczego nie wolno się oddalać?
Kiedy poczekać na swoją kolej?
W co się ubrać?

Każda z umiejętności przedstawiona jest w krótki sposób i skłania do refleksji poprzez zadane na koniec pytania. I właśnie te pytania oraz wskazówki zachęcają dzieci do zdobywania nowych umiejętności, ale i motywują oraz dodają odwagi. Przy okazji są wskazówką dla rodzica i pozwalają na lepsze poznanie własnego dziecka i tym samym budowanie relacji. Książka szczególnie dla mnie ważna, ponieważ wydana pod patronatem pedagogpisze.pl Jednak osoby znające mnie doskonale wiedzą, że podpisuję się pod rzeczami wartościowymi.  


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 pedagogpisze.pl , Blogger