Książki dla początkującego nauczyciela


Zderzenie z pierwszym tekstem naukowym zazwyczaj dla każdego studenta pedagogiki jest ogromnym szokiem. Z każdym kolejnym artykułem jest łatwiej, ale musi upłynąć trochę czasu zanim ich przyswajanie przyjdzie z łatwością. W końcu pojawia się myśl i wyczekiwanie na publikacje, które będą przydatne z praktycznego punktu widzenia. Niestety bywa z tym różnie i zazwyczaj podczas studiów poznasz mnóstwo książek, ale z całej palety najbardziej przydatne będą książki Anny Klim-Klimaszewskiej, Marii Grzegorzewskiej czy też Barbary Harwas-Napierały. Postanowiłam zebrać książki, które powinien przeczytać każdy nauczyciel wychowania przedszkolnego, a z którymi prawdopodobnie nie będziecie mieli styczności podczas studiów. Ze względu na obecną sytuację część mojej biblioteczki pozostała w przedszkolu, więc mam nadzieję, że o żadnej książce nie zapomniałam. 

1. Książki prof. Edyty Gruszczyk-Kolczyńskiej są obowiązkową lekturą. Wrzucam je w pierwszej kolejności, ponieważ głęboko wierzę, że to publikacje, które są polecane studentom. Osobiście do książek prof. Gruszczyk-Kolczyńskiej dotarłam sama, ale mam nadzieję, że po kilkunastu latach są na stałe wpisane w kanon książek na studiach pedagogicznych. 

Najbardziej popularną książką jest "Dziecięca matematyka", która po latach została zaktualizowana i nosi tytuł "Dziecięca matematyka - dwadzieścia lat później". Prawdziwe kompendium wiedzy odnośnie matematyki w wieku przedszkolnym. "Dwulatki i trzylatki w domu i przedszkolu (...)" oraz "Starsze przedszkolaki (...)" to poradniki metodyczne, które omawiają rozwój psychoruchowy, przedstawiają charakterystykę uczenia się, skupiają się na wspomaganiu rozwoju dziecka, nie brakuje treści dotyczących samoobsługi, matematyki, muzyki w życiu dziecka itd. Jeżeli poszukujecie książki odnośnie prowadzenia diagnozy w przedszkolu to warto zaopatrzyć się w książkę pt. "Nauczycielska diagnoza gotowości do podjęcia nauki w szkole". 

  
2. Polecałam i polecać będę nadal książkę Joanny Stainke-Kalembki "Dodaj mi skrzydeł! Jak rozwija u dzieci motywację wewnętrzną?". Cieszę się, że sięgają po nią kolejne osoby i co ważne tematem motywacji wewnętrznej zaczyna interesować się coraz więcej osób. Książce tej poświęciłam osobny wpis - klik


3. "Listy do Ewy Z." to publikacja Ewy Zielińskiej i przyznam, że czytając ten poradnik miałam wrażenie, że to słowa doświadczonej i pomocnej koleżanki, która jest chętna do dzielenia się swoją wiedzą. Książka napisana prostym i lekkim językiem, odpowiada na mnóstwo pytań i wątpliwości z którymi boryka się nauczyciel. Znajdzie podpowiedź jak radzić sobie z agresją u dziecka, ale i tak np. jak analizować prace plastyczne dzieci. 


4. Jesper Juul, to postać i książki, które powinien znać każdy nauczyciel. Książek jest mnóstwo i nie jest to literatura tylko dla rodziców, wiec warto sięgnąć po takie książki jak np. "Twoje kompetentne dziecko", "NIE z miłości", "Agresja nowe tabu?", "Kryzys szkoły". 

5. "Gdy rodzice pytają o..." - książka szczególnie wartościowa dla młodego nauczyciela, to kolejny poradnik, w którym m.in. Agnieszka Czeglik, Gabriela Fejkiel, Aneta Konefał i wielu innych specjalistów-praktyków odpowiadają na ponad 130 pytań z którymi zderza się każdy nauczyciel wychowania przedszkolnego. I właśnie tytuł może wprowadzić w błąd, bo to nie tylko pytania od rodziców, ale pytania które pojawiają się w myślach nauczycieli. Publikacja, która jest drogowskazem od bardziej doświadczonych nauczycieli. Jeżeli zastanawiasz się np. Jaka jest różnica między karą a konsekwencją? Jak radzić sobie z dziecięcą złością? Na czym polega dojrzałość szkolna? Porusza tematykę związaną z kompetencjami, emocjami, grupą rówieśniczą, komunikacją na linii nauczyciel-rodzic oraz nauczyciel-dziecko, nie brakuje również tematów związanych z aktywnością fizyczną, dietą dziecka. 

  
6. Teoretycznie książka jest dla terapeutów, specjalistów i rodziców, ale z dwóch widocznych na zdjęciu tytułów polecam nauczycielom wychowania przedszkolnego książkę pt. "Dziecko a integracja sensoryczna". Prostym językiem, ale zachowując fachowość poruszane są kwestie dotyczące zaburzeń integracyjnych i do tego opatrzone są przykładami, wyjaśnieniami. Ułatwia zrozumieć, że bardzo często nie dostrzegamy problemów z którymi boryka się dziecko, a zrzucamy je na brak wychowania, lenistwem itd.  


7. Książka autorstwa Cieszyńskiej i Korendo pt. "Wczesna interwencja terapeutyczna. Stymulacja rozwoju dziecka od noworodka do 6. roku życia”, to rozwojówka w pigułce. Wszelkie normy rozwojowe, wskazówki do terapii i przykładowe ćwiczenia zawarte w jednym miejscu. 

8. Jeżeli pracujecie zbyt dużo i poświęcacie życie prywatne na rzecz pracy, to polecam przeczytać pamiętnik Karoliny Turek "Nauczycielka przedszkola - pomiędzy pasją a zagubieniem". 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 pedagogpisze.pl , Blogger