Wyprawka nauczyciela na start


Rozpoczynając pracę miałam wrażenie, że cały czas czegoś potrzebuję. Niektóre inwestycje były udane, inne były stratą pieniędzy. Fakt, to placówka powinna zapewnić wszystkie materiały, ale realia są nieco inne. Choć przyznam, że z biegiem czasu oduczyłam się kupowania wszystkich rzeczy za własne pieniądze, ale to zupełnie inny temat. Osobiście mam potrzebę posiadania własnych pomocy dydaktycznych. Nie muszę szukać oraz martwić się że coś zniszczę lub akurat będzie wykorzystywane przez innego nauczyciela. Oczywiście, że korzystam z przedszkolnych pomocy, ale uważam, że budowanie własnego warsztatu jest równie ważne. Gdyby przyszło mi kolejny raz zmieniać pracę, to mam zbudowane zaplecze i tym samym czuję się pewniej. Zanim wpadniesz w wir zakupów, warto sprawdzić jakie materiały kryją przedszkolne szafy. Możecie uchronić się przed błędem, który popełniłam ja i zainwestować w pomoce, które faktycznie będziecie wykorzystywać w pracy. Zanim przejdę do wyprawki, który ułatwić wrześniowy start, to polecam przeglądać allegro oraz olx. Na wspomnianych stronach można znaleźć płyty i książki, które były używane, ale np. są sprzedawane przez kogoś ze względu na zmianę zawodu. Ostatnio niestety coraz więcej osób odchodzi z zawodu, więc może to być dobra okazja do wzbogacenia swoich pomocy. 

Czasopismo Bliżej Przedszkola - czasopismo dzięki, któremu zaoszczędziłam wiele godzin. Nie musiałam szukać grafik, zajmować się drukowaniem i laminowaniem. Niestety prenumerata nie należy do najtańszych, bo czasopismo plus zestaw ilustracji kosztuje 56 zł. Dobrą alternatywą jest zamówienie samego pakietu ilustracji i pobieranie za pomocą kodów materiałów dostępnych na stronie, wówczas należy zapłacić 35 zł. Szczegóły znajdziecie na stronie blizejprzedszkola.pl Tańszą alternatywą jest Nauczycielka Przedszkola, ale nie zawiera aż tylu pomocy. W Katowicach, a dokładnie na dworcu PKP można znaleźć punkt z przecenioną prasą, warto sprawdzić czy takie miejsca istnieją w waszych miastach. Co prawda Bliżej Przedszkola tam nie znajdziecie, ale już Nauczycielkę Przedszkola, Hobby, Małego Artystę już tak. 

"Dziecięca matematyka - dwadzieścia lat później", "Dwulatki i trzylatki w domu i przedszkolu", "Starsze przedszkolaki (...)" - książki prof. E. Gruszczyk-Kolczyńskiej to lektura obowiązkowa! Jeśli nie mieliście okazji przeczytać tych książek na studiach, to najwyższa pora nadrobić zaległości. 

Rymowanki, zapraszanki - teoretycznie płyta skierowana jest do młodszych grup przedszkolnych, ale piosenka "Budujemy ciszę" to również hit starszaków. Piosenki i wiersze zawarte w publikacje są niczym magiczne zaklęcia, które ułatwią organizację dnia.  

A u nas w przedszkolu...zbiór scenariuszy adaptacyjnych - nakład książki został wyprzedany, ale pojawił się dodruk, więc warto skorzystać z okazji! 

W co się bawić z dziećmi? - jakość nagrań pozostawia wiele do życzenia, ale książka zawiera wszystkie znane i lubiane zabawy. Pozycja zawiera również nowe zabawy, ale to właśnie za zabawy znane od pokoleń ją cenię.  

Warto również zamawiać pojedyncze piosenki z takich stron jak np. teczowamuzyka.pl (np. Motylek tu, motylek tam, Owocowa zabawa, Jadą księżniczki), edumuz.pl. W przypadku płyty edumuz.pl polecam takie piosenki jak: Ludzik, Pięta i palce, Ja jestem wężem, Kubek Basi.    

Maluchy rosną nie tylko wiosną - piosenki sprawdzą się w każdej z grup wiekowej. Wykorzystacie je do zabaw, inscenizacji, mogą być inspiracją do tworzenia prac plastycznych. Jeżeli nadarzy się okazja to skorzystajcie ze szkolenia o tym samym tytule, które organizowane jest przez KLANZA. 

Pendrive i Youtube - warto stworzyć playlistę, wciąż w murach przedszkolnych słychać dźwięki znanych piosenek jak np. "Ogórek wąsaty", ale warto śledzić kanały na YT np. Dziecięce Przeboje. 

Płyty od wydawnictw - na olx można znaleźć płyty, które były dołączane do tzw. pakietów edukacyjnych (np. Przygoda z uśmiechem, Razem w przedszkolu, Tropiciele). Różne są oferty, więc czasami warto się wstrzymać, ale przy dobrej okazji za kilka złotych można kupić używaną płytę. Wystarczy przeszukać przedszkolne szuflady, bo można znaleźć porzucone i niepotrzebne nikomu płyty.      

Kalendarz nauczycielki przedszkola (blizejprzedszkola.pl) - niezwykły kalendarz, bo oprócz miejsca na zapiski zawiera również inspiracje. Kalendarz zawiera nietypowe święta, propozycje zabaw, scenariusze.  

Kupując jakiekolwiek pomoce czytajcie uważnie opisy, warto poszukać opinii w internecie. Zdarzyło mi się kupić np. płyty, które miały tylko wersję instrumentalną lub książkę z 52 piosenkami, przy czym płyta zawierała 8 nagrań.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 pedagogpisze.pl , Blogger