Przygotuj się do pracy w przedszkolu


Niepewność, strach i obawy towarzyszą każdej osobie, która rozpoczyna nową pracę. Wszelki obawy są jeszcze większe, gdy jest to pierwsza praca. Sama doskonale pamiętam swoje początki, z jednej strony był strach, ale i ekscytacja. Jak więc przygotować się do roli nauczyciela wychowania przedszkolnego? 

Zbuduj relację - pamiętaj, że dzieci są najważniejsze. Zbuduj relację opartą o zaufanie, a praca będzie zdecydowanie łatwiejsza i przyjemniejsza. "Zrób wszystko przez pierwsze miesiące, aby maluchy Cię pokochały. Jeśli Ci się to uda zrobią dla Ciebie wszystko. Będą się starały żeby Cię uszczęśliwić" - Ewa Zielińska. Nie zapominaj o rodzicach, młodzi nauczyciele są bacznie obserwowani, więc wykaż się profesjonalizmem. Pokaż, że miejsce w którym jesteś, nie jest przypadkowe.    

Kto pyta, nie błądzi - jeżeli masz wątpliwości lub czegoś nie wiesz, to po prostu zapytaj. Z biegiem czasu niektóre rzeczy są na tyle naturalne, że koleżanki i koledzy z dłuższym stażem pracy mogą zapomnieć coś wytłumaczyć. Niektóre osoby odbierają to jako złośliwość, fakt zdarza się trafić na mało życzliwe osoby, ale jednak większość sytuacji nie jest zamierzona, więc nie zamęczaj się myślami, idź i zapytaj.     

"Jeśli wejdziesz między wrony, musisz krakać jak i one" - ucz się od innych, ale nie podążaj za nimi ślepo. W pierwszym przedszkolu, w którym pracowałam usłyszałam dwa zdania, po których wiedziałam, że muszę szukać innej pracy "Nie wysilaj się!", "Nie będziesz robiła więcej niż my. Myślisz, że coś z tego będziesz miała?".

Pod ostrzałem - dyrekcja chce mieć pewność, że zatrudniła odpowiednią osobę, więc nie miej za złe, że cały czas ktoś patrzy ci na ręce.

Nie poddawaj się - początki mogą być trudne i mogą wybiegać od wyobrażeń o pracy marzeń. Niepowodzenia się zdarzają, ale staraj się wyciągać z nich wnioski. "Nauczyciel ma prawo do błędu, ale ma też obowiązek go nie powtórzyć" - Danuta Waloszek. Gorsze momenty się zdarzają, więc zawsze przypominaj sobie o sukcesach, nawet tych najmniejszych.

Konsekwencja - pamiętaj o wyznaczaniu granic, to podstawa zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom. Dołączając do grupy w trakcie roku przedszkolnego lub pracując z dziećmi starszymi musisz się liczyć z tym, że będziesz poddawana testom. Dzieci będą sprawdzały na ile mogą sobie pozwolić.

Buduj warsztat - w placówkach zazwyczaj jest dostęp do płyt, książek i innych pomocy dydaktycznych, ale warto budować swój warsztaty pracy i zbierać materiały, które będziesz wykorzystywać. Kilkukrotnie zmieniałam miejsce pracy i zgromadzone materiały ułatwiały mi rozpoczęcie pracy w nowym miejscu.

Na głęboką wodę - bardzo często nauczyciele rozpoczynający pracę w przedszkolu są tzw. nauczycielami dochodzącymi do różnych grup. I osobiście uważam, że to najlepsze rozwiązanie, bo nie jest się wrzuconym na głęboką wodę, można stopniowo wdrażać się w funkcjonowanie placówki i zwyczaje tam panujące. Jednak, jeśli od razu masz poprowadzić grupę, to warto poprosić grono pedagogiczne o wzór dokumentów. Każda placówka ma swój system opracowywania zgód na wyjścia, pomoc psychologiczno-pedagogiczną, planów miesięcznych, rocznych, planów współpracy z rodzicami itd. Poszukaj zabaw, przypomnij sobie piosenki, które możesz wykorzystać.

Zabawy ruchowe w kole
Zabawy dywanowe
 
Zaplanuj swój dzień - zrób zarys dnia, przygotuj pomoce, ale miej na uwadze, że zawsze warto podążać za dziećmi. Jeśli nie zrobisz wszystkiego co było zaplanowane, to nic się nie stanie. Widocznie w trakcie dnia pojawiły się inne priorytety. Brak przygotowania może wprowadzić niepotrzebny chaos. Korzystaj z przewodników, ale podchodź do nich z dystansem. Staraj się modyfikować, dodawać coś od siebie. Pamiętaj, że przewodnik to tylko dodatek, który może ułatwić pracę, szczególnie na początku drogi zawodowej.

Zrezygnuj z placu zabaw i spacerów - daj sobie czas na poznanie dzieci. Wyjście w pierwszych dniach na spacer czy plac zabaw może być ryzykowne.

Szukaj inspiracji - grupy na Facebook'u, artykuły, czasopisma, blogi, to kopalnia pomysłów.

Rozeznanie - przed rozpoczęciem roku przedszkolnego poproś o listę dzieci, dowiedz się z jaką grupą wiekową będziesz pracować. Jest to cenna wskazówka, ponieważ lepiej możesz przygotować się do pracy.

Bum - wrzesień to intensywny okres w przedszkolu. Zebrania, zbieranie dokumentacji, adaptacja itd., więc przygotuj się zanim nastąpi wrześniowy bum. Wykorzystaj czas na przygotowanie wizytówek dla dzieci, zrób zarys zebrania, zapoznaj się z projektami do których dołączysz.

Sprawdzone projekty i programy
Projekty i programy przedszkolne
Znaczki
Etykiety - kąciki zainteresowań
Etykiety - kąciki zainteresowań

Nie czekaj - staraj się pracować na bieżąco. Odkładanie pracy, to kopanie dołków pod sobą. Adaptacja, pasowanie, przedstawienie świąteczne, Dzień Babci i Dziadka, bal karnawałowy, nietypowe święta, projekty, konkursy (...), w przedszkolu cały czas się coś dzieję i najgorszą opcją jest odkładanie czegoś na później, naucz się systematyczności i dobrej organizacji.

Współpracuj - pamiętaj  o współpracy z innymi nauczycielami oraz specjalistami. Nie bój się pytać, zwracaj uwagę na niepokojące cię rzeczy.

Harmonogram dnia - wydrukuj plan dnia, dzięki kartce łatwiej będzie się odnaleźć. O której jest obiad? Czy dziś mamy religię? Z biegiem czasu rytm dnia w przedszkolu będzie czymś normalnym.

Pierwszy dzień - pierwszego dnia i w każdy kolejny dzień zabierz ze sobą uśmiech i pozytywne nastawienie. Powodzenia! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 pedagogpisze.pl , Blogger