Mały Miś w świecie wielkiej literatury

Mały Miś w świecie wielkiej literatury to projekt, który realizowałam z moją grupą w roku przedszkolnym 2017/2018 i śmiało mogę powiedzieć, że znalazł się w czołówce najlepszych projektów, w których brałam udział. Cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci, co jest najlepszą reklamą i świadczy o samym projekcie. Co piątek w ramach projektu jedno z dzieci zabierało na weekend do domu misia i rysowało ilustrację do przeczytanej przez rodzica książki. Każdy przedszkolak miał okazję pochwalić się swoim rysunkiem na forum grupy, opowiedzieć jaką bajkę, wiersz czy też komiks poznał, a z zebranych rysunków powstała książka z dziecięcymi ilustracjami. Forma przeprowadzenia projektu zależy od nauczyciela - sama zdecydowałam się na wersję przedszkolną. Żeby uniknąć sytuacji i wątpliwości do kogo powinien nasz pluszowy kolega trafić zdecydowałam się na losowanie imion. Dziecko zabierało misia w piątek do domu i najpóźniej w środę przynosiło, dzięki czemu żaden rodzic nie miał problemu z poświęceniem czasu i za każdym razem miś trafiał do naszej grupy na czas kolejnego losowania. 

Głównym celem projektu jest rozwijanie czytelnictwa wśród dzieci, ale w ramach projektu można również realizować również mniejsze projekty i tak w ubiegłym roku z dziećmi dołączyłam jeszcze do podprojektu „Mały Miś Regionalista – przedszkolni badacze historii i kultury”, „100-lecie odzyskania niepodległości – pokaż radość przedszkolaku!”, „Mały Miś i Dzień Bezpiecznego Internetu”.

Dzieci były zachwycone możliwością udziału w projekcie, a najczęściej podkreślały, że cieszyły się z możliwości wzięcia misia do domu, zaopiekowania się nim, a i losowanie było momentem wzbudzającym wiele emocji. Projekt zakończył się wręczeniem dyplomów dla dzieci i podziękowań dla rodziców.
Zasmuciła mnie wiadomość pod koniec projektu, że do kolejnej edycji będzie mogła dołączyć ograniczona liczba przedszkoli. Z jednej strony decyzja była dla mnie zrozumiała, bo autorka projektu (Aneta Konefał) włożyła wiele pracy w projekt, a niestety spotkała się z falą hejtu i nacisku. Z drugiej strony żałowałam, że za zachowanie nauczycieli zapłacą dzieci, które zostaną pozbawione możliwości wzięcia udziału w kolejnej edycji. 

Na szczęście pojawiły się osoby, które zechciały pomóc i tak za sprawą Wydawnictwa MAC i Bliżej Przedszkola każdy nauczyciel w roku przedszkolnym 2018/2019  może dołączyć do projektu.

Zgłosić się można poprzez formularz mac.pl/malymis, ale jeśli ktoś ma jeszcze wątpliwości może poczekać do publikacji regulaminu (03.09.2018). Warto śledzić fanpage Misiowa Mama, ponieważ to źródło cennych informacji. Na koniec podrzucam filmik, który pokazuje kawałek historii projektu, ale i to co czeka kolejnych uczestników. Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 pedagogpisze.pl , Blogger