Dodaj mi skrzydeł!
Życie w ciągłym biegu to domena dzisiejszych czasów. Ludzie pędzą na oślep, gonią by spełnić kolejny cel, lecz nie zważają na rzeczy, które łatwo utracić i ciężko odbudować. Takim elementem są relacje między dzieckiem a rodzicami, które powinny być budowane od pierwszych chwil życia i stale rozwijane.  Niestety współczesny rodzic chcąc osiągnąć zamierzony cel często wybiera najprostsze rozwiązania, które mają szybko przynieść efekt. Co przynosi najszybciej efekt? Kara i nagroda. Dlaczego? Ponieważ odwołuje się do emocji dziecka. Każdy w swoim otoczeniu słyszał "Uspokój się, bo tego nie dostaniesz!", "Przestań płakać, bo zaraz cię tu zostawię!", "Posprzątaj pokój, bo nie wyjdziesz na rower!", "Kupię nową grę, ale musisz poprawić oceny". Nie tylko rodzice sięgają po tego typu rozwiązania, bo nauczyciele też. Pieczątki, punkty, karne jeże, krzesełka wyciszające, naklejki, tablice motywujące to wszystko jest obecne w polskich przedszkolach i szkołach, ale czy potrzebne?

Joanna Steinke-Kalembka jest autorką książki "Dodaj mi skrzydeł! Jak rozwijać u dzieci motywację wewnętrzną?", w której propaguje wychowanie polegające na budowaniu wspierającej relacji z dzieckiem opartej o współdziałanie. Motywowanie dziecka nie musi być oparte o nagrody i kary. Autorka prezentuje sposoby i zasady, które pomagają skutecznie komunikować się osobom dorosłym z dziećmi i są dalekie od szantażu, gróźb, przekupstw.

Poradnik podpowiada:
  • w jaki sposób rozwijać potencjał dziecka od najmłodszych lat,
  • jak prowadzić rozmowy nastawione na zmianę zachowania dziecka, tak aby nie kończyły się kolejną awanturą,
  • jak pomóc dziecku radzić sobie z porażką,
  • jak wzmocnić jego wiarę we własne umiejętności,
  • w jaki sposób mądrze chwalić i krytykować,
  • jak pomóc dziecku realizować jego pasje i cele,
  • jak budować emocjonalne zasoby małego człowieka.

Dzieci, dzieci, dzieci, ale to nie o nich jest tylko ta książka. To dorośli muszą zacząć od zmiany swojej postawy, ponieważ często traktują dziecko jako przedłużenie samego siebie zapominając o autonomii dziecka a przecież „dziecko nie jest drzewkiem bonsai, które należy dokładnie ukształtować, lecz dzikim kwiatem, który od początku rozwija się według własnego planu. Zadaniem dorosłego jest towarzyszyć mu na tej drodze rozwoju, a nie wyznaczać szlak”.

Nie jest to też książka tylko i wyłącznie dla rodziców, ponieważ i nauczyciele, wychowawcy, opiekunowie znajdą w niej wiele cennych i konkretnych wskazówek przydatnych w codziennej pracy z uczniem.

Osoby zainteresowane treścią książki zapraszam do śledzenia  pedagogpisze na Facebook'u gdzie lada chwila pojawi się konkurs, w którym będzie można wygrać dwa egzemplarze "Dodaj mi skrzydeł! Jak rozwijać u dzieci motywację wewnętrzną?". 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 pedagogpisze.pl , Blogger