Ciecz nienewtonowska


Ciecze newtonowskie to te, które wszyscy doskonale znamy jak np. woda. Kiedy ciecz newtonowską przelewamy, uderzamy dłonią w jej powierzchnię, coś do niej wrzucamy, to cały czas jest płynna. Czy ciecz nienewtonowska zachowuje się podobnie?
Nie. Molekuły zawarte w cieczy nienewtonowskiej połączone  są luźno, ale pod wpływem nacisku formują się w uporządkowaną strukturę, zachowując się jak ciało stałe. Ciecz nienewtonowska przelewa się przez palce, ale pod wpływem nacisku można utworzyć z niej kulę lub znów uderzając dłonią o jej powierzchnię spotkamy się z oporem i będzie zachowywać się jak ciało stałe.

Co jest potrzebne do stworzenia cieczy nienewtonowskiej? 
  • miska
  • mąka ziemniaczana i woda w proporcjach (1:1)
  • ręczniki papierowe, folia lub gazety do zabezpieczenia miejsca przed zabrudzeniem.
Do naczynia wsypujemy mąkę ziemniaczaną, a następnie stopniowo dolewamy wodę cały czas mieszając – aż do momentu uzyskania cieczy o konsystencji gęstej farby. Kolejno dotykamy ciecz i sprawdzamy, jak się zachowuje: zanurzamy ręce (raz szybko, raz wolno), uderzamy pięścią, nabieramy niewielką ilość cieczy w dłonie i lepimy kulki, wrzucamy piłkę do miski z cieczą, potrząsamy naczyniem, w którym znajduje się ciecz.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 pedagogpisze.pl , Blogger