Umiejętności społeczne dziecka
Mam wrażenie, że rodzice nie przykładają dużej wagi do umiejętności społecznych, a ważniejsze dla wielu osób są oceny zdobywane w szkole i ilość zajęć pozalekcyjnych. To czy dziecko jest komunikatywne, w jaki sposób korzysta z internetu i mass mediów,  umie współpracować, czy ma przyjaciela, czy potrafi współczuć i zrozumieć  innego człowieka, bywa dla nich mniej ważne. Nauka umiejętności społecznych rozpoczyna się od wczesnych lat życia poprzez obserwację oraz naśladowanie rodziców i osób z najbliższego otoczenia. Jednak oprócz dawania przykładu swoją postawą warto również z dziećmi ćwiczyć. 
Faye de Muyshondt jest autorką książki pt. „Umiejętności społeczne twojego dziecka. 10 prostych lekcji, jak zdobyć przyjaciół i radzić sobie w życiu”. Książka, która zdecydowanie ułatwi nie tylko rodzicom zrozumienie czym są umiejętności społeczne i jak można je rozwijać poprzez ćwiczenia. 


Każdy z rozdziałów składa się z trzech części:

1. interaktywnej lekcji,
2. powtórki,
3. zastosowania i celów. 
Poradnik? Powiedziałabym, że książka ma raczej formę kursu. W książce można znaleźć link do dzienniczka, który ułatwia zapisywanie i analizowanie wykonanych ćwiczeń. 

Faye de Muyshondt podkreśla znaczenie pierwszego wrażenia, istotę utrzymywania kontaktu wzrokowego oraz przypomina jak ważny jest odpowiedni uścisk dłoni. Sztywna lekcja savoir vivre'u w teorii? Zdecydowanie nie. Treści zawarte w książce  poświęcone są m.in. relacjom interpersonalnym oraz umiejętnościom korzystania z mass mediów. Autorka wymienia błędy, ale co ważne pokazuje, jak je eliminować i przede wszystkim jak nad nimi pracować. Wskazówki przedstawione są w formie praktycznych rad, które są podpowiedzią dla rodziców. Oprócz treści już wcześniej wymienionych książka porusza również taką tematykę jak np. zapożyczenia językowe, slang, zachowania przy stole, bycie dobrym gospodarzem oraz gościem. Sugeruje jak zarządzać swoim czasem, podejmować decyzje i jak radzić sobie z ewentualnymi porażkami lub stresem. Uczy dzieci rozsądnego i odpowiedzialnego korzystanie z Internetu (wysyłanie wiadomości e-mail, bezpieczeństwo w sieci). Autorka przedstawia jak rozmawiać, ale i jak słuchać. Rozważa, co to znaczy być przyjacielem i życzliwym człowiekiem dla drugiej osoby. Treści są bardzo obszerne, więc opisywanie czy streszczanie ich nie ma sensu, ponieważ książkę warto przeczytać.

Książka jest napisana lekkim językiem. Szata graficzna jest bardzo przejrzysta, a oprócz tekstu ciągłego treść jest  wypunktowana, pogrubiona,  umieszczona w tabelce lub w ramce, co dla mnie jest dużym plusem.  Każdy rozdział dostarczył mi nowej wiedzy, skłonił do refleksji i sprawił, że na niektóre aspekty związane z umiejętnościami społecznymi spojrzałam z zupełnie innej strony. Jeśli jesteś rodzicem, nauczycielem, pedagogiem, to z całego serca polecam książkę „Umiejętności społeczne twojego dziecka. 10 prostych lekcji, jak zdobyć przyjaciół i radzić sobie w życiu”Więcej o książce można przeczytać na stronie SamoSedno.com.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 pedagogpisze.pl , Blogger