Czy wolontariat się opłaca?

Wolontariat to nic innego jak dobrowolna i nieodpłatna działalność, praca, pomoc na rzecz innych osób, fundacji, instytucji. Myślę, że definicję każdy zna, ale co oznacza wolontariat w praktyce?

Moja przygoda z wolontariatem rozpoczęła się przypadkowo. Działając w kole naukowym poznałam osobę odpowiedzialną za koordynowanie Centrum Wolontariatu i tak zaciekawiona tematem wzięłam udział w spotkaniu dla potencjalnych wolontariuszy. W trakcie spotkania poznałam szereg możliwości m.in. program Starszy Brat-Starsza Siostra, Douczanki, Nie bądź sam i inne. Ostatecznie podjęłam decyzję, że warto w pożyteczny sposób wykorzystać czas po zajęciach tym bardziej że mieszkałam w akademiku. Udało mi się zachęcić koleżankę i wspólnie rozpoczęłyśmy wolontariat w Domu Matki i Dziecka. 

Co było naszym zadaniem? Opieka i prowadzenie zajęć edukacyjnych dla dzieci oraz prowadzenie warsztatów  dla mam. 


Wielu moich znajomych powtarzało "Po co?", "Za darmo?". Faktycznie wolontariat jest nieodpłatny. Jednak warto podkreślić, że bardzo dużo dawałam od siebie, ale jednocześnie i otrzymałam wiele cennego:
  • doświadczenie- teoria, praktyki na studiach są ważne, ale regularna praca z dziećmi w niełatwych warunkach dała mi bardzo dużo. Dlaczego niełatwych? Historie dzieci i ich mam w Domu Matki i Dziecka były różne i często bardzo bolesne, 
  • możliwość udziału w szkolenia, kursach i warsztatach (za darmo!)
  • utwierdziłam się w przekonaniu, że chcę pracować z dziećmi, 
  • świadomość, że robię coś dobrego,
  • wolontariat dał mi satysfakcję, 
  • możliwość rozwoju, ale i poznanie swoich możliwości,  
  • znajomości i kontakty, które utrzymuję do dziś.

Czy warto być wolontariuszem? Moim zdaniem tak. Bardzo dużo młodych osób narzeka, że praktyki trwają za krótko a teoria dominuje na studiach. Przy tworzeniu CV znów wiele osób zastanawia się co ma wpisać w rubryce doświadczenie. Jeżeli Twoją wymówką jest brak czasu, to uwierz mi, że nie jest to wymówka. Sama studiowałam stacjonarnie na dwóch specjalnościach, pracowałam, brałam aktywny udział w życiu uczelni, ale bez problemu potrafiłam wygospodarować czas na wolontariat.  

Projektor, projekt wakacyjny 2014

W Domu Matki i Dziecka prowadziłam zajęcia od październik do czerwca, ale kiedy wracałam do rodzinnego miasta na wakacje to brakowało mi tych zajęć i szukając ciekawych propozycji znalazłam wolontariat studencki PROJEKTOR. Ciekawa propozycja, ponieważ w swojej ofercie ma m.in. projekt wakacyjny. Z mojego punktu widzenia jest to bardzo interesująca inicjatywa dla studentów z różnych kierunków (nie tylko pedagogicznych!), więc jeden z najbliższych wpisów zostanie właśnie poświęcony Fundacji Rozwoju Wolontariatu. 

Jeżeli zastanawiasz się na wolontariatem, ale masz wątpliwości takie jak np. Czy masz odpowiedni wiek? Jak zacząć? Jakie ma prawa, przywileje i obowiązki wolontariusz? To polecam zajrzeć na stronę Ogólnopolskiego Centrum Wolontariatu.

Za pomocą strony mojwolontariat.pl bez wychodzenia z domu możesz znaleźć oferty placówek, instytucji, stowarzyszeń, które poszukują osób, które chcą zostać wolontariuszami. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 pedagogpisze.pl , Blogger